Wysokoprzepływowa tlenoterapia donosowa (HFNOT) to stosunkowo nowa, bo stosowana od około 10 lat metoda suplementacji tlenu u chorych z niewydolnością oddechową. Oferuje kilka znaczących korzyści, których nie daje klasyczna tlenoterapia bierna z użyciem kaniul donosowych (tzw. wąsów tlenowych), masek prostych, masek z dyszami Venturiego czy masek z workiem rezerwuarowym.
Opieka okołooperacyjna nad pediatrycznymi pacjentami z otyłością różni się od tej, która obejmuje dzieci z prawidłową masą ciała. Naukowcy z University of Michigan zwrócili uwagę na problem niewłaściwego dawkowania leków u dzieci z nadwagą lub otyłością.
W European Journal of Anaesthesiology ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą dotyczący skuteczności i bezpieczeństwa stosowania blokady przedziału mięśnia czworobocznego lędźwi (QLB) pod kontrolą USG.
Płynoterapia od dawna stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod terapeutycznych. Popularność dożylnego stosowania płynów na praktycznie wszystkich oddziałach szpitalnych wynika z kilku przyczyn. Czytaj dalej >>
Stanowisko Perioperative Quality Initiative (POQI)
Zasadnicze znaczenie w leczeniu sepsy ma jej szybkie rozpoznanie. W związku z tym, że sepsa w początkowym okresie może przebiegać skąpoobjawowo, wskazane jest zachowanie szczególnej czujności w razie wystąpienia niektórych objawów.
Niewydolność serca (HF) jest jedną z najważniejszych chorób wymagających dokładnej oceny i leczenia u osób poddawanych operacjom niekardiochirurgicznym. Powodem jest duża częstość występowania HF, którą dodatkowo zwiększają m.in. starzenie się populacji oraz ciągły postęp w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroba niedokrwienna serca.
Niniejszy artykuł stanowi praktyczny przewodnik stosowania nieinwazyjnej wentylacji (NIV).
W XXI wieku dysponujemy wieloma rodzajami krystaloidów, z których część stosuje się powszechnie od prawie 150 lat. Głównymi przedstawicielami tej grupy są roztwory NaCl oraz roztwór Ringera.
Jednym z zasadniczych elementów oceny klinicznej chorego z COVID-19 są badania obrazowe płuc. Grupa włoskich badaczy zaproponowała usystematyzowany schemat badania USG, przeznaczony dla pacjentów z COVID-19.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.