Najnowsze osiągnięcia w intensywnej terapii
Na pytanie o najważniejsze, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie intensywnej terapii, mające znaczenie w codziennej praktyce klinicznej odpowiada prof. Jill Rudkowski.
Sytuacja kliniczna jest nietypowa? Nie wiesz jak postąpić? Zmagasz się z absurdalnymi
przepisami?
Napisz do nas i zadaj pytanie ekspertowi, zgłoś nieżyciowy przepis, zaproponuj temat,
prześlij ciekawy przypadek, podziel się swoim doświadczeniem. Prześlemy pytanie współpracującym z nami
ekspertom, nasi dziennikarze zwrócą się do NFZ, Ministerstwa, prawnika, zajmą się interwencją, opiszą i
nagłośnią problem.
Czytają nas dyrektorzy szpitali, urzędnicy MZ i NFZ.
Pomóż redagować serwis. Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Na pytanie o najważniejsze, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie intensywnej terapii, mające znaczenie w codziennej praktyce klinicznej odpowiada prof. Jill Rudkowski.
Bilans płynowy jest popularnym parametrem ocenianym w codziennej praktyce OIT. Czy nadal powinniśmy kierować się bilansem płynowym u pacjentów na OIT? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
Posłuchaj wypowiedzi eksperta dotyczącej powikłań zakrzepowo-zatorowych na OIT.
Brak zgody pacjenta na wykonanie zabiegu jest najważniejszym przeciwwskazaniem do jego wykonania. Ale co w przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie wyrazić swojego zdania na temat planowanego zabiegu? Kiedy zgoda sądu jest konieczna, a kiedy wystarczy zgoda opiekuna prawnego?
Leki neuroleptyczne w okresie okołooperacyjnym należy stosować z dużą dozą ostrożności. Nie wszystkie leki mogą być odstawiane z dnia na dzień. Zatem które z leków neuroleptycznych zwiększają, a które zmniejszają ryzyko powikłań okołooperacyjnych?
Okres okołooperacyjny jest bardzo trudny zarówno dla pacjenta uzależnionego od benzodiazepin, jak i dla anestezjologa, zwłaszcza w przypadku pacjentów starszych, otyłych lub z innymi schorzeniami. Na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie przejść przez znieczulenie i okres pooperacyjny?
Postępowanie podczas NZK obejmuje nie tylko leczenie, ale także diagnostykę różnicową potencjalnych przyczyn zatrzymania krążenia. W tym celu od lat stosuje się USG. Ale czy rola USG podczas diagnostyki przyczyn NZK u pacjentów z COVID-19 jest taka sama jak w pozostałej populacji?
Sterydy stosowane są w leczeniu sepsy od wielu lat. Prof. Waldemar Goździk wyjaśnia, kiedy i w jakich dawkach włączać je do leczenia.
Niebenzodiazepinowe leki nasenne podawane na noc przed planowanym znieczuleniem potencjalnie mogą pomóc pacjentowi przespać noc. Ale przed ich zastosowaniem należy pamiętać o kilku ważnych elementach, które istotnie wpływają na jakość snu.
Uszkodzenie jelit podczas operacji ginekologicznej, odma opłucnowa CO2 oraz rozedma podskórna – szukać winnych czy wspólnymi siłami naprawić powikłanie?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Napisz do nas