Jaka jest przyszłość immunoterapii niedrobnokomórkowego raka płuca w Polsce?
Które terapie wydają się szczególnie istotne, jakie zakresy refundacji należy uzupełnić? Jakie braki są widoczne z punktu widzenia praktyki klinicznej?
Które terapie wydają się szczególnie istotne, jakie zakresy refundacji należy uzupełnić? Jakie braki są widoczne z punktu widzenia praktyki klinicznej?
Istnieją kontrowersje co do tego, czy mniej radykalny zabieg chirurgiczny nie wiąże się z większym ryzykiem wznowy miejscowej. Niniejsze opracowanie przedstawia wyniki analiząy największych badań klinicznych dotyczących trzech metod operacyjnych stosowanych w leczeniu chorych na NDRP: lobektomii, segmentektomii oraz resekcji klinowej.
U około 30–70% chorych na NDRP dochodzi do progresji choroby pomimo zastosowania adekwatnego leczenia adiuwantowego. Z kolei wiadomo, że zastosowanie inhibitorów kinazy tyrozynowej EGFR w pierwszej linii leczenia chorych na NDRP z mutacją genu EGFR w przypadku raka zaawansowanego znacząco wydłuża DFS w porównaniu z chemioterapią. Celem badania było porównanie skuteczności i bezpieczeństwa zastosowania inhibitorów kinazy tyrozynowej EGFR z chemioterapią uzupełniającą u chorych po resekcji wykonanej z powodu NDRP.
Które działania niepożądane immunoterapii obserwuje Pani najczęścieju chorych na raka płuca? O czym należy pamiętać, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały one na skuteczność leczenia?
Połączenie ramucyrumabu z pembrolizumabem zmniejszyło o 31 proc. ryzyko zgonu w porównaniu ze standardową terapią u pacjentów z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, u których doszło do progresji po wcześniejszej immunoterapii – poinformowano podczas zjazdu American Society of Clinical Oncology (ASCO) w Chicago.
Refundacja immuno- i chemioimmunoterapii w Polsce odbiega od zaleceń European Society for Medical Oncology (ESMO). Czy zatem wszystkich chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikować do chemioimmunoterapii?
Celem badania była analiza wyników leczenia chorych z Japonii włączonych do ogólnoświatowego badania klinicznego III fazy z randomizacją, KEYNOTE-024, porównującego pembrolizumab z chemioterapią u wcześniej nieleczonych chorych na przerzutowego niedrobnokomórkowego raka płuca bez zmian w genach EGFR/ALK i ekspresją liganda receptora programowanej śmierci komórki 1 (PD-L1) wynoszącą 50% lub więcej.
Współczesna medycyna oferuje pacjentom wiele możliwości leczenia w razie zachorowania na raka płuca. O tym, jak obecnie pomaga się chorym na raka płuca, i o barierach, jakie napotykają, opowiada prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Posłuchaj wypowiedzi prof. Davida Currowa z University of Technology w Sydney w Australii.
Rak płuca daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Jest jednak sposób, by wykryć go w pierwszym – to niskodawkowa tomografia komputerowa. W Polsce działa program, który ją oferuje byłym i obecnym palaczom – mówi prof. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii UM w Białymstoku.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.