Szanse i wyzwania dla onkologii
Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka jest przełomowe, w Polsce wprowadzenie tego typu leczenia jest dużym wyzwaniem - powiedział dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.
Wdrożenie medycyny precyzyjnej w leczeniu raka jest przełomowe, w Polsce wprowadzenie tego typu leczenia jest dużym wyzwaniem - powiedział dyrektor Centrum Onkologii prof. Jan Walewski.
Kobieta przed chorobą otrzymała jedną dawkę szczepionki. Obecnie planuje wyjazd do Peru. Czy należy wykonać szczepienie przypominające?
U 72-letniej kobiety z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 przeprowadzono diagnostykę hormonalną przed planowanym leczeniem operacyjnym guza lewego nadnercza i nerki lewej.
18 marca 2019 roku w Klinice Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyło się spotkanie Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, w czasie którego prof. Sebastian Giebel wygłosił wykład pt. „Jak leczę AML i ALL w 2019 roku?”. Zapraszamy do wysłuchania tego wykładu.
Przeczytaj odpowiedź na pytanie zadane przez uczestników XVII Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich „Postępy w chorobach wewnętrznych – INTERNA 2018” w Warszawie 6–7 kwietnia i w Krakowie 18–19 maja 2018 r.
Chłoniak grudkowy jest jednym z najczęściej występujących chłoniaków indolentnych. W przypadku choroby zlokalizowanej (I i II stopień zaawansowania) zastosowanie radioterapii obszarów pierwotnie zajętych wiąże się z możliwością uzyskania kontroli miejscowej w >90% przypadków, a postępowanie ma charakter potencjalnie radykalny. Czy zastosowanie IFRT z następową chemioimmunoterapią w ramach leczenia o założeniu radykalnym u chorych na FL w I i II stopniu zaawansowania poprawia wyniki leczenia?
Materiał dotychczas nie publikowany w wersji drukowanej. Jakie jest znaczenie badań genetycznych w postępowaniu onkologicznym? Jak prawidłowo pobierać materiał do takich badań?
Opis przypadku chorego, u którego 3 lata wcześniej wykonano prawostronną hemikolektomię z powodu chłoniaka MALT zajmującego kątnicę, a obecnie, w trakcie kontrolnego badania USG, stwierdzono zbiornik płynu położony poniżej trzustki.
Immunoonkologia stworzyła nowe perspektywy dla chorych na chłoniaka Hodgkina opornego na leczenie lub z wznową chłoniaka Hodgkina, umożliwiając uzyskanie większych odsetków odpowiedzi i odpowiedzi całkowitych niż tradycyjna chemioterapia. Jakimi możliwościami dziś dysponujemy i czego musimy się jeszcze dowiedzieć, aby leczenie było coraz bardziej skuteczne?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Blog Katarzyny Kubisiowskiej
Lista pozaekranowych nieszczęść księżniczki Lei jest dłuższa niż wszystkie razem wzięte części „Gwiezdnych wojen”. Przerażające i poruszające. Czym? Tym, że do opisu choroby psychicznej brakuje języka. To znaczy jest – ale stygmatyzujący, wykluczający.