W prezentowanym rozdziale przedstawiono definicje, patofizjologię i epidemiologię OZPŻ i OZDŻ.
Astma stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie. Ta przewlekła choroba dróg oddechowych dotyka ludzi w każdym wieku i jeśli nie jest kontrolowana – może bardzo ograniczać aktywność życiową chorego, a niekiedy prowadzi do zgonu. W większości krajów częstość występowania astmy się zwiększa, zwłaszcza wśród dzieci. Astma powoduje znaczne obciążenie, nie tylko poprzez koszty opieki medycznej, ale również zmniejszenie produktywności i ograniczenie udziału chorych w życiu rodzinnym.
W artykule przedstawiono skrócone podsumowanie zaleceń dotyczących zapobiegania i leczenia neuropatii obwodowej wywoływanej przez chemioterapię. Oryginalny artykuł sporządzony pod patronatem Oncology Nursing Society (ONS) opracowano w oparciu o odszukane w dostępnych bazach danych doniesienia na temat tego istotnego klinicznie powikłania chemioterapii. Odnalezionym interwencjom terapeutycznym przypisano siłę zalecenia zgodną z systemem stosowanym przez ONS (ONS PEP Weight of Evidence Classification System) i w przejrzysty sposób uporządkowano.
Artykuł zawiera aktualne wytyczne postępowania w trądziku pospolitym opracowane przez Amerykańską Akademię Dermatologii. Zalecenia wraz z omówieniem dotyczą następujących zagadnień: systemów oceny zaawansowania i klasyfikacji trądziku; badań mikrobiologicznych i endokrynologicznych; leczenia miejscowego; antybiotyków stosowanych ogólnoustrojowo; leków hormonalnych; izotretynoiny; innych metod leczenia; metod medycyny komplementarnej; ograniczeń dietetycznych.
Rak podstawnokomórkowy jest najczęstszym nowotworem występującym u mieszkańców Europy, Australii i USA. Zapadalność na ten nowotwór stopniowo zwiększa się na całym świecie. W 2008 roku British Association of Dermatologists przedstawiło zaktualizowane zalecenia terapeutyczne dotyczące tego częstego nowotworu skóry. Artykuł zamieszczony w bieżącym zeszycie "Medycyny Praktycznej – Onkologii" jest wyczerpującym podsumowaniem tych zaleceń.
Komentowany artykuł stanowi jedną z trzech części europejskich wytycznych ESPID/ESPGHAN dotyczących profilaktyki nieżytu żołądkowo-jelitowego o etiologii rotawirusowej (RVGE); ta część do tej pory nie była publikowana w języku polskim.
Pierwszy raz wytyczne wiodących europejskich towarzystw naukowych ESPID i ESPGHAN przygotowano wspólnie według wiarygodnej metodyki.
W leczeniu ostrej biegunki postępowanie z wyboru stanowi nawadnianie doustne. Pomimo niezmieniającego się od lat zalecenia oraz badań potwierdzających skuteczność takiego postępowania, dzieci chore na ostrą biegunkę często są przyjmowane do szpitala i nawadniane dożylnie. Wynika to prawdopodobnie z przekonania wielu lekarzy o mniejszej skuteczności nawadniania doustnego.
Aktualna (2008 r.) wersja wytycznych European Society for Medical Oncology (ESMO) wraz z komentarzem polskiego eksperta. W tekście w zwięzły sposób omówiono aktualne wskazania dotyczące rozpoznawania i leczenia chorych na mięsaki tkanek miękkich, w tym ich szczególne, rzadkie typy.
Artykuł ma ułatwić wybór metod skutecznych w profilaktyce RVGE w Europie.
Zespół rozpadu guza (tumor lysis syndrome – TLS) jest stanem naglącym, w którym energiczne i trafne działanie lekarza decyduje o przeżyciu chorego.
Celem polskich wytycznych profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ) jest zwiększenie bezpieczeństwa chorych poprzez właściwe zapobieganie oraz prawidłowe leczenie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG) i zatorowości płucnej (ZP), a także odpowiednie postępowanie w razie wystąpienia powikłań leczenia przeciwkrzepliwego.
Autorzy wymienili szereg ograniczeń wynikających z ograniczeń metodologicznych w badaniach nad farmakoterapią zaburzeń związanych z piciem alkoholu, które utrudniają wyciąganie wniosków.
Mianem WP określa się obniżenie sznura pępowinowego w kanale szyjki macicy obok części przodującej (wypadnięcie ukryte) lub przed nią (jawne) przy przerwanych błonach płodowych.
Polski czytelnik po raz pierwszy otrzymuje polskojęzyczne wydanie ogólnych wytycznych Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP), dotyczących szczepień ochronnych, stanowiące opracowane redakcyjne na podstawie oryginału, a nie dosłowne tłumaczenie całości. Uwzględniono w nim wszystkie najważniejsze informacje zawarte w oryginale, które przystają do polskich warunków.
Artykuł zawiera aktualne wytyczne, przeznaczone głównie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, dotyczące ostrego i przewlekłego zapalenia nosa i zatok przynosowych u dorosłych i dzieci. Przedstawiono: definicje choroby, anatomię i patofizjologię, epidemiologię i czynniki predysponujące, objawy kliniczne i sposoby ich oceny, badania pomocznicze, zasady leczenia wraz z algorytmami postępowania oraz powikłania choroby.
Aktualna (2008 r.) wersja wytycznych European Society for Medical Oncology (ESMO) wraz z komentarzem polskiego eksperta. W tekście w zwięzły sposób omówiono aktualne wskazania dotyczące leczenia bólu w chorobie nowotworowej. Wytyczne ESMO są aktualizowane każdego roku; kolejna aktualizacja nastąpi w połowie 2009 roku. Celem publikowania przez ESMO wytycznych jest upowszechnianie wspólnych europejskich standardów leczenia chorych na nowotwory złośliwe.
Aktualna (2008 r.) wersja wytycznych European Society for Medical Oncology (ESMO) wraz z komentarzem polskiego eksperta. W tekście w zwięzły sposób omówiono aktualne wskazania do stosowania erytropoetyny u chorych na nowotwory. Wytyczne ESMO są aktualizowane każdego roku; kolejna aktualizacja nastąpi w połowie 2009 roku. Celem publikowania przez ESMO wytycznych jest upowszechnianie wspólnych europejskich standardów leczenia chorych na nowotwory złośliwe.