Kiedy u chorego ze zmianami radiologicznymi w płucach można podejrzewać zapalenie naczyń?
24.04.2023
dr n. med. Jan Sznajd
Raigmore Hospital, NHS Highlands. Inverness, Szkocja, WIelka Brytania
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Pokrzywkowe zapalenie naczyń z hipokomplementemią
Zapalenie naczyń z hipokomplementemią jest stwierdzane według różnych źródeł u od 2 do 20% pacjentów z przewlekłą pokrzywką. Najczęściej chorują kobiety po 50. rż.
-
RTG klatki piersiowej
RTG płuc to podstawowe i najważniejsze badanie obrazowe w pulmonologii. Wykorzystywane również w kardiologii (do oceny wielkości serca oraz obecności nasilenia zastoju krwi w płucach w przebiegu niewydolności lewej komory serca), jak również w celu wykrycia zmian spowodowanych urazami.
-
Badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego
Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega badanie oraz w jaki sposób się do niego przygotować.
-
RTG oczodołu
Zdjęcia rentgenowskie należą do najstarszych, stosowanych już od ponad 100 lat, metod obrazowania wewnętrznych struktur organizmu człowieka.
-
Plamica Schönleina-Henocha (zapalenie naczyń związane z IgA)
Plamica Schönleina-Henocha to choroba, w której dochodzi do zapalenia małych naczyń krwionośnych: tętniczek i żyłek. Zapalenie naczyń polega na gromadzeniu się w ich ścianach komórek układu odpornościowego, co może prowadzić do martwicy.
-
Choroba Behçeta
Nazwa choroby pochodzi od nazwiska tureckiego dermatologa H. Behçeta, który opisał jej objawy w pierwszej połowie XX wieku. Choroba Behçeta objawia się zmianami w obrębie błon śluzowych i skóry, w narządzie wzroku, płucach, sercu, stawach, w przewodzie pokarmowym, narządach płciowych i w układzie nerwowym.
-
Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego
Radiografia konwencjonalna to podstawowe, najczęściej wykonywane badanie obrazowe układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie można wykonać wyłącznie na podstawie skierowania lekarza.
-
Diagnostyczne badania radiologiczne (badania RTG)
Badania RTG pozwalają na uzyskiwanie czytelnych obrazów różnych okolic ciała (np. dłoni, klatki piersiowej, kręgosłupa, części miękkich, w tym gruczołów piersiowych).
-
Scyntygrafia perfuzyjna
Scyntygrafia perfuzyjna jest badaniem obrazowym pozwalającym ocenić czynność badanych narządów, np. serca, płuc, mózgu, nerek, tarczycy, kości, narządów układu pokarmowego.
-
Tomografia płuc
Tomografia komputerowa klatki piersiowej to badanie służące dokładnej ocenie morfologicznej płuc i innych struktur znajdujących się w klatce piersiowej