Czy dziecko z ANN, u którego dotychczas nie obserwowano objawów klinicznych po kontakcie z kotem i ma ujemne wyniki testów na alergeny zwierzęcia, może go mieć?

20.02.2024

Pytanie nadesłąne do Redakcji

Czy dziecko z ANN, u którego wykluczono uczulenie na alergeny kota (ujemne wyniki testów alergenowych) i dotychczas nie obserwowano objawów klinicznych po kontakcie ze zwierzęciem, może mieć kota? Czy zwiększy to ryzyko rozwoju uczulenia na alergeny kota?

Odpowiedź

prof. dr hab. n. med. Andrzej Emeryk
Klinika Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jeżeli u dziecka występują cechy atopii i uzyskano dodatnie wyniki testów na alergeny innych zwierząt domowych, to w mojej opinii posiadanie kota nie jest wskazane. Jest bowiem prawdopodobne, że taki pacjent wskutek kontaktu nabędzie wkrótce alergię na alergeny tego zwierzęcia. Alergia na kota jest istotnym czynnikiem ryzyka astmy. Jeżeli natomiast u dziecka posiadającego zwierzę domowe wystąpi alergia wziewna, ale na inne alergeny, to nie ma przesłanek do usunięcia zwierzęcia z domu.

Z kolei u dziecka, u którego nie stwierdzono choroby atopowej (w tym alergiczny nieżyt nosa [ANN]), a wywiad i wyniki alergenowych testów skórnych na inne alergeny wziewne są ujemne, obecność kota w domu nie powinna mieć znaczenia dla ewentualnego wyzwolenia alergii.

Wyniki zdecydowanej większości badań wskazują, że wczesna ekspozycja na alergeny kota (zwłaszcza w 1. rż.) zmniejszała ryzyko uczulenia się na te alergeny i to w zależności od dawki (im więcej kotów, tym mniejsze ryzyko). Niestety na podstawie tych badań trudno wyciągnąć dobre wnioski w odniesieniu do populacji już uczulonej na inne alergeny. Również wczesny kontakt z psem wydaje się zmniejszać ryzyko chorób alergicznych związanych z uczuleniem na różne alergeny wziewne, nie tylko na alergeny psa.

Ponieważ wyniki badań są bardzo różnorodne i trudne do jednoznacznej interpretacji, w każdym konkretnym przypadku trzeba podjąć decyzję zależnie od okoliczności. Ostatecznie należy ona do opiekunów dziecka. Należy również pamiętać, że występowanie sIgE nie jest równoznaczne z reakcją kliniczną na dany alergen (tzn. z rozwojem objawów klinicznych alergii na ten alergen). U bardzo wielu pacjentów uzyskuje się dodatnie wyniki testów z użyciem alergenów zwierząt mimo że często nie posiadają ich w domu.

Ciekawe jest również zjawisko tolerowania alergenów zwierząt przy stałym kontakcie z nimi mimo uczulenia, natomiast objawy alergii pojawiają się dopiero po przerwaniu ekspozycji na kilka miesięcy (np. u studentów i uczniów mieszkających poza domem).

Piśmiennictwo:

1. Erwin E.A., Platts-Mills T.A.E.: Pets in the home: Impact on allergic disease. UpToDate, 2022 (dostęp: 25.08.2022)
Wybrane treści dla pacjenta
  • Odwarstwienie siatkówki u dzieci
  • Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci i młodzieży
  • Zaburzenia somatyzacyjne u dzieci i młodzieży
  • Cytomegalia u dzieci
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dzieci
  • Alergia na jad owadów u dzieci
  • Cukrzyca u dzieci
  • Wady zgryzu - informacje ogólne
  • Schizofrenia u dzieci i młodzieży
  • Atopowe zapalenie skóry

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej