Jakie dane powinny się znaleźć w zaświadczeniu od alergologa lub gastroenterologa dziecięcego, aby lekarz POZ mógł wystawić receptę z refundacją na preparat aminokwasowy dla niemowlęcia?

26.03.2024

Pytanie nadesłane do Redakcji

Kto ponosi odpowiedzialność za wypisanie recepty z refundacją na preparat aminokwasowy Neocate LCP dla niemowlęcia: specjalista alergolog lub gastroenterolog dziecięcy, który rozpoznaje u dziecka ciężką alergię na białka mleka krowiego (ABMK) czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), do którego zgłaszają się rodzice z rozpoznaniem ustalonym przez specjalistę? Czy w razie wątpliwości co do rozpoznania i wskazań do refundacji lekarz POZ może nie wystawić recepty z refundacją i odesłać rodziców po receptę na specjalistyczny preparat żywieniowy do specjalisty?

Odpowiedź

dr hab. n. med. Andrea Horvath
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Za każdą receptę odpowiedzialność ponosi lekarz, który ją wystawia, niezależnie od specjalizacji, jaką posiada.

Podstawą do wypisania recepty na preparat Neocate LCP z refundacją dla niemowlęcia jest potwierdzona ABMK. W codziennej praktyce klinicznej testem diagnostycznym jednoznacznie potwierdzającym lub wykluczającym rozpoznanie ABMK jest doustna próba prowokacji pokarmowej, czyli zmniejszenie dolegliwości i objawów podczas stosowania diety eliminacyjnej (w tym przypadku preparatu aminokwasowego) i ich nawrót po ponownym wprowadzeniu mleka modyfikowanego zawierającego pełne białka mleka krowiego. U niektórych dzieci z IgE-zależną ABMK i bardzo burzliwymi objawami doustna próba prowokacji jest trudna do przeprowadzenia w warunkach POZ, dlatego lekarze kierują takie dzieci do specjalistów, którzy mają zadecydować o miejscu i warunkach przeprowadzenia prowokacji.

Jeśli alergolog lub gastroenterolog dziecięcy wystawia zaświadczenie („Informacja dla lekarza kierującego”), że u dziecka rozpoznano ABMK, to w dokumencie znajduje się opis udzielonego przez tego specjalistę świadczenia i badań, które dały podstawę do postawienia diagnozy (ryc.). W takim przypadku lekarz POZ nie powinien obawiać się wystawienia recepty z refundacją według obowiązujących kryteriów. W „Informacji dla lekarza kierującego” powinien też być wskazany:

  • czas, przez który dziecko należy leczyć preparatem aminokwasowym
  • termin kolejnej doustnej próby prowokacji w celu oceny nabywania tolerancji.

(kliknij, by powiększyć)

Ryc. Informacja zwrotna dla lekarza kierującego na konsultację specjalistyczną (wzór formularza)

Jeśli dokument wystawiony przez alergologa lub gastrologa nie zawiera tych podstawowych informacji i lekarz POZ ma uzasadnioną wątpliwość, co do poprawności wystawionego zaświadczenia, ma prawo odesłać dziecko do specjalisty, który powinien wypisać receptę zgodnie z uznanymi przez siebie wskazaniami i wziąć pełną odpowiedzialność za ustalenie progu odpłatności za przepisany preparat lub lek.

Wybrane treści dla pacjenta
  • Ostre wirusowe zapalenie wątroby u dziecka
  • Choroba Kawasakiego u dzieci
  • Astma u dzieci - mechanizmy i przyczyny
  • Schizofrenia u dzieci i młodzieży
  • Astma oskrzelowa u dzieci
  • Gruźlica dziecięca
  • Kamica przewodów żółciowych u dzieci
  • Kamica pęcherzyka żółciowego u dzieci
  • Badanie ostrości wzroku u dzieci
  • Cukrzyca u dzieci

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej