Przegląd publikacji obejmuje okres od 20.03.2021 r. do 22.06.2022 r.
Czy nowego wiemy o leczeniu GIO? Czy denosumab wpływa na zmiany strukturalne w RZS? O czym pamiętać w leczeniu osteomalacji?
W Polsce na osteoporozę choruje 4,8% całej populacji, a aż 83% kobiet z tym rozpoznaniem nie otrzymuje żadnego leczenia. Przeczytaj o aktualnych danych epidemicznych oraz o nowych strategiach terapeutycznych w osteoporozie.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. kryteriów klasyfikacyjnych i leczenia MIZS, nowych kryteriów klasyfikacji i leczenia TRU, postępowania w młodzieńczej twardzinie oraz diagnostyki i leczenia zapalenia naczyń z obecnością IgA.
McCloskey i wsp. odnotowali, że już w pierwszych miesiącach pandemii w Europie liczba wejść na stronę kalkulatora FRAX zmniejszyła się o około 50%, co wskazuje na prawdopodobne zmniejszenie częstości oceny ryzyka złamań osteoporotycznych. W opinii autorów ta obserwacja dokumentuje wyraźnie negatywny i globalny wpływ pandemii COVID-19 na prewencję i leczenie osteoporozy.
Reumatoidalne zapalenie stawów o początku w wieku podeszłym definiuje się jako RZS, które rozpoczyna się po 65. roku życia. Różnice pomiędzy najczęściej spotykanym RZS o początku w wieku młodym (young onset rheumatoid arthritis) a RZS o początku w wieku podeszłym nie są jeszcze do końca wyjaśnione.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 01.02.2020 r. do 19.03.2021 r.
W 2019 roku eksperci EULAR zaktualizowali zalecenia dotyczące szczepień przeprowadzanych u dorosłych chorych, u których rozpoznano zapalne choroby reumatyczne o podłożu autoimmunologicznym – RZS, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, chorobę Stilla u dorosłych, SLE, ZS, APS, twardzinę układową, mieszaną chorobę tkanki łącznej, zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe, SpA, polimialgię reumatyczną lub zapalenie naczyń.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 10.03.2019 r. do 6.03.2020 r.
W listopadzie 2019 NFZ opublikował raport „Osteoporoza”, w którym po raz pierwszy oficjalnie przedstawiono bezpośrednie koszty leczenia złamań, jakie poniósł NFZ w latach 2013–2018. Zaprezentowano też dane dotyczące zakresu i kosztów refundacji leczenia farmakologicznego osteoporozy oraz szacunki epidemiologiczne, z których wynika, że w ostatnich latach choruje na nią około 2,1 mln kobiet i mężczyzn.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.