Jakich powikłań można się spodziewać u noworodka w przypadku tocznia rumieniowatego u matki? Jak należy prowadzić leczenie?
Celem artykułu jest przedstawienie zasad postępowania i roli lekarza rodzinnego/pediatry w opiece medycznej nad dzieckiem chorym na MIZS.
Artykuł zawiera opis przypadku, zadania do rozwiązania oraz komentarze.
Jakie choroby oczu mogą występować mimo braku objawów klinicznych? Czy nie wystarczy zalecenie regularnej, ogólnorozwojowej aktywności fizycznej?
Czy zwiększenie dawki kwasu foliowego redukuje częstość występowania wymiotów po metotreksacie?
Obraz kliniczny boreliozy jest zróżnicowany i może obejmować objawy skórne i stawowe, neurologiczne oraz sercowe. Bakterie powodujące boreliozę są przenoszone tylko przez kleszcze. Nie wykazano, aby przenosiły je inne pajęczaki lub owady.
Kobieta zasłabła w tramwaju i została przewieziona na szpitalny oddział ratunkowy. Od 3 lat jest leczona z powodu tocznia rumieniowatego układowego (SLE). Zapoznaj się z opisem przypadku i odpowiedz na pytanie.
Chory skarżył się na występujące od półtora roku osłabienie mięśni ud (powodujące trudności podczas np. wchodzenia po schodach lub wstawania z pozycji klęczącej) oraz szybkie męczenie się w czasie wykonywania codziennych aktywności.
59-letni mężczyzna, u którego przed 12 laty rozpoznano reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zgłosił się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Głównym celem wizyty było zaniepokojenie pacjenta spowodowane powiększeniem się kilku podskórnych guzków reumatoidalnych, które stwierdzono 7 lat wcześniej.
Przy jakich wartościach białkomoczu należy wykonać biopsję nerki u chorego na SLE? Czy powinno się wykonywać powtórnie biopsję nerki u chorych z nefropatią toczniową potwierdzoną histologicznie? Czy biopsja nerki może wpłynąć na zmianę postępowania u chorego na SLE?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.