Czwarta fala COVID-19 nie będzie ostatnią, z jaką przyjdzie nam się zmierzyć – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzej Fal.
Informacja Prezesa Urzędu z dnia 24.11.2021 r. dotyczący rozpoczęcia oceny wniosku o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku Lagevrio (molnupirawir) do leczenia pacjentów z COVID- 19 przez Europejską Agencję Leków
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała w czwartek, że trwają rozmowy wojewody pomorskiego, władz miasta i przedstawicieli Międzynarodowych Targów Gdańskich o ewentualnym ponownym uruchomieniu szpitala tymczasowego dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
Mamy 28 128 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 120 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami zmarło 377 osób.
Godzinne wskazania stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu w niektórych punktach woj. śląskiego utrzymują się w czwartek powyżej dobowych norm – wynika z bieżących danych pomiarowych. Zła sytuacja jest szczególnie w zachodniej i centralnej części regionu.
Restrykcje nie są jedyną metodą walki z pandemią. Mamy bardziej skuteczne instrumenty reagowania m.in. szczepienia czy lepiej zorganizowaną ochronę zdrowia – powiedział w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.
Jak poinformował dziś rano dyrektor Szpitala Narodowego dr Artur Zaczyński, wszystko jest przygotowane, a kadra jest gotowa do przyjęcia pacjentów. Czy pierwsi zakażeni trafią do lecznicy już dziś – to wciąż stoi pod znakiem zapytania.
COVID-19 stał się drugą przyczyną śmierci Polaków, jeszcze we wrześniu był na 11. miejscu. Jak wynika z danych, od początku roku już zmarło ponad 438 tys. osób - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Na Mazowszu wykryto w tym roku już 95 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących, głównie u lisów, ale też u kilku kotów i psów – wynika z informacji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Ostatnie przypadki wykryto w powiatach otwockim i zwoleńskim oraz w warszawskim Wawrze.
Rząd nie oszczędza na walce z pandemią. W 2021 roku pula środków przeznaczona na ten cel wzrosła do ponad 30 mld zł – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak przekazał, na przyszły rok zaplanowano ponad 21 mld zł na zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom pandemii.
Szpital powiatowy w Nysie otrzymał w środę mobilny aparat rentgenowski z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak powiedział dyrektor placówki, dr Norbert Krajczy, sprzęt będzie wykorzystany m.in w diagnostyce osób z COVID-19.
Zapowiadany początkowo na jesień br. eksperymentalny transport medyczny, wykonywany dronem w trybie automatycznym ponad miastem – odbędzie się wiosną 2022 r. Organizatorzy wyjaśniają, że chodzi o procedury związane z maksymalnym bezpieczeństwem testu.
18 listopada 2021 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Zostało ono zorganizowane w związku z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy.
Pacjenci w trakcie lub po zakończeniu leczenia onkologicznego mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji. Projekt skierowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, które chcą kontynuować lub podjąć pracę. Może z niego skorzystać 500 pacjentów.
Dyskusja była naprawdę rzeczowa, padały konkretne propozycje – mówiła Elżbieta Witek po środowym spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół poselskich ws. kompromisu dotyczącego dalszej walki z rozwojem pandemii COVID-19.
Prof. n. med. Andrzej Grzybowski z Wydziału Lekarskiego UWM otrzymał prestiżową nagrodę „Founders' Award” Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej. Jest pierwszym Polakiem nagrodzonym przez to towarzystwo.
Tak jednym zdaniem można podsumować spotkanie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych zorganizowane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. W teorii miało dotyczyć projektu ustawy, która umożliwiałaby pracodawcom weryfikacje statusu szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników.
17 listopada 2021 r. odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Sprawozdanie z posiedzenia, opracowane przez dr. hab. Tomasza Tomasika, zamieściło Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Granica wydolności systemu to średnia zakażeń na poziomie 40 tys. – przekonuje minister zdrowia. Adam Niedzielski zapowiada, że apogeum obecnej fali powinniśmy osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch tygodni i nie wyklucza wprowadzenia „pewnych obostrzeń”.
Z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu zamierza odejść ponad stu lekarzy – informuje OZZL. Na początku grudnia w Krakowie stawią się przedstawiciele innych uniwersyteckich szpitali dziecięcych. Chcą zwrócić uwagę na fatalne wyceny świadczeń w pediatrii.