Prezydent Obama zabiera głos w sprawie epidemii odry w USA

Data utworzenia:  03.02.2015
Aktualizacja: 18.05.2015
PAP

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) od 1 do 30 stycznia w USA na odrę zachorowały już 102 osoby w 14 stanach. Fala zachorowań rozpoczęła się w parku rozrywki Disneyland w Kalifornii. Trwająca od stycznia fala zachorowań ożywiła debatę o złej modzie" na nieszczepienie dzieci.

W USA nie ma federalnego obowiązku szczepienia dzieci, ale we wszystkich stanach istnieje wymóg wykazania przy zapisywaniu dziecka do szkoły, że było one szczepione na pewne choroby. Niemniej jednak, aż w 20 stanach, w tym w Kalifornii, istnieją możliwości uzyskania zwolnienia z tego obowiązku (m.in. z powodów religijnych). „Zła moda na nieszczepienie”, jak pisze o zjawisku większość amerykańskich mediów, wywołuje w USA tak duże kontrowersje, że głos w sprawie zabrał prezydent Obama przekonując, że nauka nie pozostawia wątpliwości: trzeba szczepić.

„Rozumiem, że niektórzy rodzice mogą mieć różne obawy, ale nauka jest niepodważalna” – powiedział Obama w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie w telewizji NBC.

American Academy of Pediatrics usilnie apeluje do rodziców o szczepienia przeciwko odrze i innym chorobom wieku dziecięcego. Wskazuje się, że brak szczepień grozi zarażeniem także innych dzieci, np. niemowlaków, które nie otrzymały jeszcze szczepionki z racji zbyt młodego wieku. Eksperci przekonują też, że żadne wiarygodne badania naukowe nie potwierdziły dotąd szkodliwego wpływu szczepionek na zdrowie dzieci.

Media informują, że w reakcji na nową falę zachorowań na odrę, w Kalifornii coraz więcej lekarzy rodzinnych informuje pacjentów, iż nie będą przyjmować dzieci, które nie zostały zaszczepione. ”Rodzice, którzy nie zaszczepili swych dzieci przeciwko odrze narażają na ryzyko nie tylko je, ale także inne dzieci w mojej poczekalni” – powiedział pediatra w Los Angeles.

W Polsce 95 proc. rodziców szczepi swoje dzieci do 12 roku życia, co stawia nasz kraj w światowej czołówce. W 2013 r. było ponad 7,2 tys. niezaszczepionych dzieci, w porównaniu do ok. 5 tys. rok wcześniej – informował niedawno PAP prof. Andrzej Zieliński z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań