Czy wskazane jest podanie dodatkowej dawki? Jeśli tak, jaki odstęp należy zachować od poprzedniego szczepienia, aby takie postępowanie było bezpieczne?
Co należy uwzględnić przy kwalifikacji do szczepienia? Kiedy przed wykonaniem szczepienia wskazane jest wykonanie próby tuberkulinowej? Jakie problemy techniczne wiążą się ze szczepieniem BCG?
Przypadkowe wykrycie stanów będących bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepień u dziecka, u którego nie stwierdzono objawów alarmowych w wywiadzie i badaniu lekarskim, jest bardzo mało prawdopodobne – wyjaśnia prof. Leszek Szenborn.
Podstawowym celem badania przedmiotowego przed szczepieniem jest wykluczenie ostrej choroby będącej jedną z najczęstszych przyczyn odroczenia szczepień. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne nieprawidłowości, które nie muszą stanowić przeciwwskazania do szczepienia.
W trakcie podawania drugiej połowy dawki do drugiego nozdrza dziecko odskoczyło i część szczepionki podano w powietrze. Czy dawkę należy powtórzyć?
Sprawdź, w których województwach działają takie podmioty.
Jak wykonać takie zgłoszenie, nie naruszając RODO? Czy wystarczające jest zgłoszenie 1 raz na kwartał osoby uchylającej się od szczepień, czy może należy zgłaszać tę samą osobę co 3 miesiące, jeśli nadal zalega ze szczepieniami?
Jakiego dokumentu wymagać od dzieci z Ukrainy, aby kontynuować/uzupełnić szczepienia w Polsce?
Na pytanie odpowiada dr n. prawn. Tamara Zimna.
Czy u tak małego dziecka wstrzyknięcie można wykonać w mięsień naramienny?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.