Czy może karmić piersią, zażywając oseltamiwir?
Jak optymalnie leczyć chorego ze współistniejącą miażdżycą, chorobą niedokrwienną serca, migotaniem przedsionków i po epizodzie ŻChZZ?
22-letniego pacjenta z autyzmem i upośledzeniem umysłowym umiarkowanego stopnia skierowano do poradni chorób zakaźnych w celu oznaczenia przeciwciał przeciwko wirusowi ospy wietrznej i półpaśca. W zależności od wyniku zostanie podjęta decyzja o szczepieniu przeciwko ospie wietrznej.
Jaką skuteczność ma taka profilaktyka?
Jak zaplanować inhalacje i podać wszystkie te leki? Na pytania odpowiada prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.
Czy jest jakiś zakres tolerancji temperatury dla tej szczepionki oprócz podanego w ChPL zakresu 2–8°C?
Integracyjna medycyna bólu to idea łącząca wszelkie dostępne udokumentowane metody terapeutyczne (konwencjonalne, komplementarne i alternatywne) w celu poprawy jakości leczenia chorób przewlekłych.
Czy w badaniach klinicznych potwierdzono jego skuteczność w leczeniu chorób wirusowych?
O trudnościach z ustaleniem jednej wartości docelowej ciśnienia tętniczego mówi prof. Giuseppe Mancia.
Czy nowe zasady refundacji inhibitorów SGLT-2 zwiększą dostępność tych leków dla chorych na cukrzycę w Polsce?
Posłuchaj odpowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Tomasza Stompóra z Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych na Uniwerstytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Posłuchaj wypowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Janusza Gumprechta z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, SUM w Katowicach.
Punkt widzenia chirurga naczyniowego.
W przypadku (łączenia) których substancji zachować szczególną ostrożność? Odpowiada dr hab. Krzysztof Kucia.
Wskazania do leczenia hipercholesterolemii w ramach prewencji pierwotnej chorób układu krążenia omawia prof. Piotr Jankowski.
Jak uzupełniać szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi u dzieci, którym poekspozycyjnie podano szczepionkę przeciwko tężcowi?
Wielochorobowość to jeden z głównych problemów u chorych w starszym wieku z szerokimi konsekwencjami patofizjologicznymi, czynnościowymi i terapeutycznymi. Na temat wielochorobowości mówi dr Amaia Calderón-Larrañaga – profesor z Instytutu Karolinska w Szwecji (nagranie w języku angielskim).
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju.