25 września w Zakopanem miało miejsce uroczyste otwarcie VIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Lekarze dążą do tego, aby poprawić komfort życia pacjenta, ale nie zawsze udaje się to w pełni osiągnąć. Pacjenci często oczekują, że podczas pierwszej wizyty ból zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. A na dobranie zestawu leków i ustalenie dawek potrzeba czasu – mówi dr Anna Przeklasa-Muszyńska, anestezjolog.
Wiele tysięcy polskich pacjentów z przewlekłym bólem jest nieleczonych lub źle leczonych i niepotrzebnie cierpi – alarmują eksperci. Ma to związek zarówno z niewiedzą chorych i lekarzy, jak i z niedostatecznym finansowaniem opieki paliatywnej w Polsce.
200 tys. zł zamierza przeznaczyć w tym roku Częstochowa na realizację programu zdrowotnego "Poród bez bólu" - poinformował w piątek rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.
Polityka narkotykowa nie tylko nie daje efektów, ale przynosi dodatkowe szkody. Jedną z nich jest narkofobia utrwalona w naszej kulturze - powiedział w Radiu TOK FM Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie i były minister zdrowia.
Co dwudziesta osoba cierpi z powodu bólu neuropatycznego, który uniemożliwia choremu normalne funkcjonowanie. Nadzieją dla tych osób może być innowacyjny lek opracowany w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lek ma pomóc również osobom z padaczką.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z prośbą o zainteresowanie problemem dotyczącym praktyki lekarzy w zakresie uśmierzania bólu u pacjentów.
Zaliczyłam dziesięć szpitali, w pięciu zostałam skazana na cierpienie – mówi pacjentka Anna Kleszcz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". To już drugi w ostatnim czasie – po reportażu "Polityki" – wstrząsający tekst ogólnopolskich mediów na temat (nie)leczenia bólu.
Grupa Koordynacyjna ds. Procedur Wzajemnego Uznania i Zdecentralizowanej dla produktów leczniczych stosowanych u ludzi (CMDh) przyjęła jednogłośnie zalecenia Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) w sprawie szeregu rozwiązań służących zminimalizowaniu ryzyka, w związku z obawami dotyczącymi leków zawierających kodeinę, podawanych przeciwbólowo dzieciom.
W Polsce zużywa się pięć razy mniej morfiny niż w Europie Zachodniej. W marcu 2013 r. ONZ uznał, że dopuszczanie do cierpienia pacjentów jest torturą. Do krajów torturujących zaliczył Polskę – czytamy w reportażu "Polityki".
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.