22. przypadek COVID-19 w Polsce

10.03.2020
Karolina Mózgowiec, Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek wieczorem o potwierdzeniu kolejnego, 22. przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Chodzi o mężczyznę w sile wieku z województwa lubelskiego; przebywa on w szpitalu w Bełżycach.


Łuksz Szumowski. Fot. Adam Guz / KPRM

Jest to pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. Pacjent jest w wieku między 50 a 60 lat.

Łącznie w Polsce potwierdzono do tej pory 22 przypadki zarażenia koronawirusem, z czego 5 we wtorek. 220 osób jest hospitalizowanych, 1055 - objętych kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem jest w stanie ciężkim - poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Od środy zamknięte będą szkoły, przedszkola i ośrodek kultury w gminie Niedrzwica Duża (Lubelskie), w której mieszka chory mężczyzna.

"Pacjent przebywa w szpitalu w Bełżycach. Jest w stanie ciężkim, proces oddechowy wspomagany jest przez respirator" - powiedział Sprawka na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie. Wojewoda dodał, że lekarze ze szpitala w Bełżycach są w stałym kontakcie z ordynatorem oddziału zakaźnego szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie i jeśli stan zdrowia pacjenta na to pozwoli, będzie on przetransportowany do szpitala w Lublinie.

Sprawka powiedział, że troje członków rodziny chorego mężczyzny zostało przewiezionych na oddział zakaźny do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Wśród nich znajduje się osoba, która była we Włoszech i która jest prawdopodobnie nosicielem wirusa i zaraziła chorego mężczyznę. Osoba ta będzie izolowana w szpitalu. Od wszystkich członków rodziny zostaną pobrane próbki do badań.

Wojewoda powiedział, że osoba, która jest prawdopodobnie nosicielem wirusa, nie ma żadnych objawów choroby i to "od wielu dni". Osoba ta pojechała do Włoch na mecz Inter Mediolan - Juventus. "To była grupa młodych ludzi, która pojechała na ten mecz, którego nie obejrzała, bo odbywał się bez publiczności" - dodał wojewoda. Nie chciał ujawniać innych okoliczności wyjazdu.

strona 1 z 2

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest