Prezes NRL: krzywa zachorowań nie odzwierciedla sytuacji

10.06.2020
Karolina Kropiwiec

Wszystkie wcześniejsze badania i przebiegi epidemii wskazują, że druga fala jest dużo łagodniejsza, bo wirus mutuje w kierunku złagodzenia swoich objawów – powiedział we wtorek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie w przypadku koronawirusa – dodał.

Prezes NRL Andrzej Matyja. Fot. Marcin Jończyk/ Kurier MP

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja w Polsat News przypomniał, że o pierwszym zdiagnozowanym przypadku koronawirusa w Polsce dowiedzieliśmy się 4 marca. Zaznaczył, że testów diagnostycznych było wykonywanych wówczas dużo mniej niż teraz. – Nie jesteśmy w stanie tak naprawdę powiedzieć, ile pacjentów jest zakażonych. Ta krzywa zachorowań nie odzwierciedla sytuacji, która była i która jest – mówił prof. Matyja.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że często mylona jest choroba od zakażenia. – Test wykazuje ludzi zakażonych. Tylko i wyłącznie. Natomiast dopiero gdy wystąpią objawy w postaci duszności, kaszlu, czy wysokiej gorączki, możemy mówić o objawach chorobowych. Bardzo często wielu ekspertów to myli i wprowadza w błąd. My musimy mówić o liczbie zakażonych, a nie liczbie chorych – tłumaczył prezes NIL.

Jego zdaniem „szerokie testowanie społeczeństwa to jedyna droga, byśmy zidentyfikowali, a później izolowali potencjalnych nosicieli wirusa”. – Najgroźniejszymi nosicielami są osoby, u których przebieg jest bezobjawowy – podkreślił.

Prof. Matyja stwierdził, że przebieg epidemii koronawirusa jest bardzo nietypowy. Jak dodał, powinniśmy być przygotowani do drugiej fali zachorowań, która może nastąpić na jesieni. – Wszystkie wcześniejsze badania i przebiegi epidemii wskazują, że druga fala jest dużo łagodniejsza, bo wirus mutuje w kierunku złagodzenia swoich objawów. Czy tak będzie? Na tę chwilę nikt poważny w oparciu o badania naukowe nie jest w stanie tego powiedzieć – powiedział.

Uczestniczący w rozmowie wirusolog prof. Włodzimierz Gut ocenił z kolei, że pierwszym celem walki z koronawirusem jest to, by „nie zrujnować służby zdrowia”, bo – jak tłumaczył – „żadna służba zdrowia na świecie nie wytrzyma gwałtownego napływu chorych”. – Zwłaszcza, że drugą falę stanowią z reguły lekarze i personel medyczny zajmujący się chorymi. I to powoduje, że w pewnym momencie to się wszystko załamuje – powiedział profesor.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!