Testy celowane, testy masowe - strona 2

14.09.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Dania to jeden z krajów, które postawiły na otwarcie dostępu do testów dla wszystkich – nie są wymagane żadne skierowania. Wystarczy się zarejestrować na portalu e-zdrowia, by móc wykonać test. Mogą to zrobić również osoby, które nie mają żadnych objawów. Wynik jest dostępny dla testującego się na jego koncie i czeka się na niego zwykle dobę, choć – jak przyznają osoby mieszkające w Danii – gdy jest wykonywana w jakimś regionie większa liczba testów, mogą zdarzyć się opóźnienia.

Również brytyjski NHS szeroko otworzył możliwości testowania, zachęcając wszystkich, którzy mają objawy infekcji (nawet jeden z objawów, na liście nie ma duszności, bo jest to objaw, przy którym wskazane jest szukanie pomocy medycznej) do rejestrowania się przez Internet lub telefonicznie w celu umówienia terminu pobrania wymazu lub odebrania pakietu do wykonania testu w warunkach domowych (tylko w pierwszych dniach infekcji). Testować się mogą również osoby mieszkające z osobą zainfekowaną oraz wszyscy, którzy zostaną poproszeni przez władze lokalne o wykonanie testu. NHS apeluje, by nie wykorzystywać możliwości bezpłatnego testowania, gdy planuje się wyjazd za granicę – takie testy są płatne.

Jednym z krajów, w których w tej chwili dziennie wykrywa się najwięcej zakażeń koronawirusem w Europie, jest Francja (ponad 10 tysięcy tylko w niedzielę). To efekt również masowego testowania. Francuskie laboratoria zbliżają się do granicy miliona testów tygodniowo – na oficjalnej stronie poświęconej walce z COVID-19 francuski rząd deklaruje potencjał 700 tysięcy testów na tydzień (wyłącznie testów RT-PCR). Testy są bezpłatne, finansowane w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby nie mające żadnych objawów, które po prostu chcą się przebadać, jak i osoby z objawami – te jednak, oprócz zarejestrowania się w systemie, pozwalającym na ustalenie terminu testu, proszone są zarówno o kontakt z lekarzem w celu odbycia konsultacji (teleporada, wizyta domowa, wizyta w poradni w ostateczności) i przestrzeganie ścisłej izolacji do czasu otrzymania wyniku. W przypadku wystąpienia problemów z oddychaniem czy duszności taka osoba powinna zadzwonić na numer alarmowy. Przez internet na badanie rejestrują się również osoby, które otrzymują informację, że miały kontakt z osobą zakażoną.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!