Minister zawiesił dyrektora szpitala w Radomiu - strona 2

11.03.2021
Ilona Pecka, Karolina Kropiwiec

– Nie jestem w stanie zaakceptować wskazania, że ten szpital w pełnej funkcjonalności będzie działał dopiero po 20 kwietnia, bo takie deklaracje otrzymałem. Ten szpital musi być zorganizowany szybciej, żeby zapewnić zabezpieczenia mieszkańcom Radomia, ale też całego Mazowsza – stwierdził Niedzielski.

– To pierwszy przypadek w Polsce, kiedy wprowadzamy pełnomocnika ministra zdrowia, a zawieszamy dyrektora szpitala – powiedział Niedzielski. Dodał, że minister zdrowia, który odpowiada za system szpitalnictwa, musi mieć możliwość wpływania na sytuację w pojedynczych szpitalach.

– Bardzo się cieszę, że mam ten instrument i nie będę bał się z niego korzystać, kiedy będę widział, że sytuacja współpracy między samorządami i wojewodą nie wygląda w sposób, który służy realizacji celu – zapowiedział Niedzielski. Minister zaznaczył, że jego decyzja nie jest polityczną, bo – jak wyjaśnił – pełnomocnikiem zostanie szef lokalnej delegatury NFZ. Jednocześnie Niedzielski zauważył, że przykład Radomia ma kontekst polityczny,

– Polityczny w tym znaczeniu, że właścicielem tego szpitala jest prezydent Radomia. I ten brak komunikacji, brak współpracy ze strony prezydenta wspieranego przez Koalicję Obywatelską, pokazuje, że te zapowiedzi, te głosy, które padają ze strony opozycyjnej, nie są głosami autentycznymi, jeśli chodzi o intencje – stwierdził Niedzielski.

Tuż po konferencji ministra zdrowia na miejscu pojawił się poseł KO Konrad Frysztak. Podkreślał, że to Totalizator Sportowy, a nie szpital patronacki i władze miasta odpowiadają za tworzenie szpitala tymczasowego. – To Totalizator Sportowy powinien tutaj od kilku tygodni zasilać ten budynek w sprzęt, a tego sprzętu wciąż tu nie ma – stwierdził poseł.

Według parlamentarzysty minister zdrowia tylko po to przyjechał do Radomia, aby ogłosić decyzję personalną o zawieszeniu dyrektora szpitala. – Od tego, że zmieniony zostanie dyrektor, który przez rok radzi sobie z epidemią, nie przybędzie lekarzy – zaznaczył Frysztak. – To Totalizator Sportowy, wojewoda Konstanty Radziwiłł, minister Niedzielski są odpowiedzialni za to, żeby w tym budynku byli lekarze.

Szpital tymczasowy powstaje w nowo oddanym do użytku Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS). Na razie, w związku z pandemią, zamiast oddziału rehabilitacji utworzone zostaną tam dodatkowe miejsca dla chorych na COVID-19. Za organizację placówki odpowiada Totalizator Sportowy.

Lokalizację szpitala tymczasowego władze Radomia wskazały na początku listopada ub. roku. Pod koniec listopada wojewoda mazowiecki zapowiadał, że placówka ruszy 12 grudnia. Termin otwarcia szpitala był jednak przesuwany kilkakrotnie. Jeszcze w styczniu uzgadniane były dalsze szczegóły umowy między Totalizatorem a dyrekcją patronackiego szpitala.

Umowę sfinalizowano na początku lutego. Na początku marca Totalizator poinformował, że do 12 marca oddane zostanie 80 łóżek w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Kolejnych 20 miejsc z podłączeniem do respiratorów ma być gotowych do 12 kwietnia.

Do tej sprawy minister odniósł się również w popołudniowym wpisie na Twitterze. – Sytuacja szpitala miejskiego w Radomiu pokazuje, że lokalne kłótnie rzutują na dostępność świadczeń dla pacjentów. Potwierdza to pilną konieczność reformy systemu szpitalnictwa, ukierunkowaną na lepszą koordynację udzielanych świadczeń w regionie – napisał Niedzielski.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!