COVID-19 w Belgii, Holandii i we Włoszech - strona 2

21.04.2021
Z Brukseli Łukasz Osiński
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Z Rzymu Sylwia Wysocka

Będzie można również przyjmować w domu dwóch gości w ciągu dnia, a nie jednego jak obecnie. W godzinach 12-18 otwarte zostaną ogródki gastronomiczne. Goście muszą jednak siedzieć w odległości minimum półtora metra od siebie. "Rozumiem, że pracownicy cateringu liczyli na więcej" - mówił premier. "Przygotowujemy się do kolejnych kroków" - uspokajał szef rządu.

Rutte zapowiedział, że od 28 kwietnia nie trzeba już będzie rejestrować się online, aby zrobić zakupy; ten obowiązek zostanie zniesiony. Przywrócono możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy, a w pogrzebach będzie mogło uczestniczyć 100 a nie 50 osób.

We Włoszech trwa polemika wokół łagodzenia od 26 kwietnia restrykcji przeciwepidemicznych. Dyrektorzy wielu szkół argumentują, że nie ma bezpiecznych warunków, by całkowicie wznowić lekcje stacjonarne. Restauratorzy domagają się zgody na obsługę nie tylko na zewnątrz.

W reakcji na protesty części dyrektorów szkół i nauczycieli przeciwnych 100-procentowej obecności uczniów minister oświaty Patrizio Bianchi odpowiedział, że decyzja rządu o wznowieniu normalnych lekcji jest ważnym sygnałem pokazującym, że oświata jest na pierwszym miejscu. Już teraz do szkół chodzi około 7 mln z 8,5 mln wszystkich uczniów.

Z kolei restauratorzy domagają się łagodzenia restrykcji i zgody na obsługę przy stolikach nie tylko na zewnątrz, ale również w środku lokali. Branża argumentuje, że wiele z nich nie ma ogródków ani miejsca na ich urządzenie, a ponadto pod koniec kwietnia jest za zimno na serwowanie posiłków na zewnątrz, zwłaszcza wieczorem. Połowa restauracji może nie być w stanie dostosować się do nowego rozporządzenia rządu - zaznaczają przedstawiciele sektora gastronomicznego.

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby zarejestrowano 390 następnych zgonów na COVID-19 oraz 12 074 kolejne przypadki zakażeń koronawirusem w ponad 294 tys. testów. Łączna liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła w kraju do 117 633. Dotychczas zanotowano prawie 3,9 miliona zakażeń. Wyleczonych jest około 3,3 mln.

Stale maleje liczba obecnie zakażonych; jest ich 482 tysiące. Zmniejsza się też liczba zajętych łóżek w szpitalach: o 487 na zwykłych oddziałach covidowych i o 93 na intensywnej terapii.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!