Barometr epidemii (78)

03.10.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Przewidywany scenariusz rozwoju jesiennej fali właśnie się realizuje – najbardziej dotkniętym nowymi zakażeniami i ciężkimi przypadkami COVID-19 regionem jest województwo lubelskie, jedno z najsłabiej zaszczepionych, w którym – na co też zwracali uwagę eksperci już latem – poprzednie fale zakażeń nie były wysokie. Nic nie wskazuje jednak, by decydenci mieli zamiar przejść od słów do czynów i zrobić cokolwiek, co realnie przełożyłoby się na wzrost poziomu zaszczepienia społeczeństwa.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Największa porażka. Liczba zgonów na świecie. Do końca drugiego roku pandemii zostały trzy miesiące. Od niemal roku dysponujemy bronią przeciw COVID-19, jaką są szczepionki. Tymczasem wirus zabija z większą łatwością. Czy to dowód na nieskuteczność szczepionek? Przeciwnie. To dowód, że same szczepionki nie uratują świata – aby były skuteczne, muszą zostać podane. A z tym ciągle jest ogromny problem. I w krajach rozwijających się, gdzie potężnym ograniczeniem są fundusze, i w krajach wysokorozwiniętych, gdzie problemem jest infodemia i brak determinacji rządzących.

Efekt? Według portalu Ourworldindata.org nawet pierwszej dawki szczepionki nie otrzymała ponad połowa mieszkańców globu. Choć kraje wysokorozwinięte mają praktycznie nieograniczony dostęp do szczepionek przynajmniej od marca, ich mieszkańcy stanowią niemały odsetek tej niezaszczepionej części populacji globu (przykładem mogą być choćby Stany Zjednoczone, które w pełni zaszczepiły ok. 55 proc. populacji).

Według agencji Reutera liczba zgonów z powodu COVID-19 (zgonów potwierdzonych, oficjalnych, ujętych w statystykach) w piątek przekroczyła 5 milionów. Według portalu Worldometers.info ta liczba nie została jeszcze osiągnięta, ale jest to kwestia zapewne najbliższego miesiąca (według portalu liczba zgonów na świecie wynosi 4,8 mln). Reuter zwraca uwagę, że osiągnięcie progu 2,5 mln zgonów trwało niemal rok – a liczba ta podwoiła się w ciągu zaledwie 236 dni. Widać wyraźnie, że wariant Delta, dominujący obecnie na świecie, zbiera żniwo zwłaszcza w krajach, w których dostęp do szczepionek jest niewystarczający (lub żaden), i w tych krajach, które szczepionki mają, ale nie potrafiły zmobilizować obywateli i zorganizować programu szczepień. Tam, gdzie zaszczepiono odpowiednio wysoki odsetek mieszkańców (Portugalia, Dania, Irlandia, również Wielka Brytania), większej liczbie zakażeń w fali jesiennej nie towarzyszy duża liczba zgonów. Ponad połowa wszystkich zgonów na świecie zgłoszonych średnio w ciągu siedmiu dni miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Brazylii, Meksyku i Indiach, ale w przeliczeniu na wielkość populacji najwięcej zgonów odnotowuje się w tej chwili w Europie Południowo-Wschodniej, która pod względem poziomu zaszczepienia wyraźnie odstaje od reszty kontynentu. Dość powiedzieć, że w Bułgarii (ponad 11 zgonów dziennie w przeliczeniu na milion mieszkańców, średnia z siedmiu dni) zaszczepiona jest jedna piąta populacji.

W Polsce wskaźnik zgonów jest ciągle bardzo niski – 0,43 dziennie w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jednak w ciągu zaledwie dwóch tygodni się on podwoił, a w ciągu miesiąca wzrósł niemal pięciokrotnie.

Największy błąd. Bezczynność. Minister zdrowia apeluje do władz lokalnych w województwie lubelskim o wsparcie w egzekwowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego – zwłaszcza w zakresie zasłaniania nosa i ust. Takie zaangażowanie ze strony samorządów na pewno nie zaszkodzi, ale szkoda, że rząd wciąż ucieka od odpowiedzialności i nie sięga po rzeczywiście skuteczne (sprawdzone w innych krajach) metody, zwiększające owo bezpieczeństwo. Minister Adam Niedzielski od wakacji zapowiada przepisy, umożliwiające pracodawcom weryfikację statusu zaszczepienia pracowników i ewentualnego przesuwania na inne stanowiska osób niezaszczepionych, ale wydaje się, że rząd nie tylko waha się, ale po prostu nie chce kierować do Sejmu takiego projektu. Bez tego niemożliwe jest chociażby podniesienie poziomu zaszczepienia (a więc i bezpieczeństwa) w takich sektorach jak ochrona zdrowia czy edukacja. A to przecież tylko fragment zapowiedzi, bo rząd analizował (czas przeszły niedokonany jak najbardziej wydaje się uzasadniony) możliwość zastosowania w Polsce certyfikatu covidowego w dostępie do części usług – również tego poniechano.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!