Krótsza kwarantanna, testy dla każdego

21.01.2022
Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Wiktoria Nicałek, Karol Kostrzewa, Daria Kania, Olga Zakolska, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg

Rząd skraca okres przebywania w kwarantannie do 7 dni od 24 stycznia, a od 27 stycznia wprowadza do aptek darmowe testy antygenowe na COVID-19. Każdy zakażony koronawirusem powyżej 60. roku życia będzie mógł liczyć na zbadanie przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 h od stwierdzenia zakażenia.


Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. MZ

Premier w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, odnosząc się do sytuacji epidemicznej, podkreślił, że „piąta fala stała się faktem”. Jak dodał, różni się ona od poprzednich. – Różni się tym, że dzisiaj mamy do czynienia z wariantem Omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich – zauważył Morawiecki. – To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, inną, której do tej pory nie było.

Morawiecki zaznaczył, że „wszystkie kraje dotknięte Omikronem notują rekordowe fale zakażeń”. – Część krajów Europy Zachodniej notowała te zakażenia już przed nami, np. we Francji było to kilkaset tysięcy zakażeń dziennie, w innych dużych krajach – też między 100 a 200 tysięcy zakażeń dziennie – dodał premier.

– Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy i takie, i nawet sięgające 140 tysięcy dziennych zakażeń, ale będzie to na pewno bardzo dużo. Dlatego musimy się przygotować na to najlepiej jak potrafimy – oświadczył szef rządu.

Szybkie badanie zakażonych seniorów

Premier wskazywał, że najbardziej narażeni na zgon z powodu COVID-19 są seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia.

– Dlatego wdrażamy taki mechanizm, procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, który ma koronawirusa, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany (...) przez lekarza pierwszego kontaktu – poinformował Morawiecki.

Jak dodał, będzie możliwość zbadania również w domu. Szef rządu dodał, że „dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne, by lekarz stetoskopem przebadał, czy coś niedobrego nie dzieje się w płucach”.

– Dziś ta możliwość była, ale poprzez dodatkowe mechanizmy zachęcamy do tego wszystkich pacjentów i wprowadzamy procedury, które będą umożliwiały wykonanie tego kontaktu w ciągu 48 godzin – zaznaczył.

Niedzielski powiedział, że „według tego, co obserwujemy w Europie Zachodniej, gdzie jest zdecydowanie mniej hospitalizacji, a zdecydowanie bardziej wymagana jest opieka pozaszpitalna nad pacjentem, przyjęliśmy założenie, że w tej fali opieka pozaszpitalna musi być zdecydowanie silniejsza, zadecydowanie bardziej zintensyfikowana”.

– To oznacza wzmożony wysiłek podstawowej opieki zdrowotnej w opiece nad pacjentem, który jeszcze nie trafił do szpitala – podkreślił. Wyjaśnił, że chodzi o nowy standard prowadzenia pacjenta w grupie wiekowej powyżej 60 lat. – Ta grupa jest wskazana dlatego, że tam mamy ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i przede wszystkim ryzyko zgonu – stwierdził.

Siedmiodniowa kwarantanna

– Skracamy okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. Korzystamy tutaj z doświadczenia innych krajów – powiedział szef rządu, wskazując, że podobne rozwiązania wprowadziły także Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja.

Zaznaczył, że jest to także zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

– Przy tym wszystkim chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne świadczenia medyczne, tak, by nie było sytuacji, że ze względu na koronawirusa pozostała część ochrony zdrowia – onkologia, ortopedia i wszystkie inne – po prostu w dużym stopniu są zakłócone. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały aktywną pozostałą część ochrony zdrowia – oświadczył Morawiecki.

Jak dodał minister zdrowia, „to rozwiązanie dotyczące kwarantanny będziemy chcieli wdrożyć od poniedziałku”. Poinformował, że szczegółowe informacje mają się znaleźć w specjalnym komunikacie.

Po zakończeniu konferencji Ministerstwo Zdrowia poinformowało na Twitterze, że „skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie”.

Powszechne testowanie w aptekach

Minister zdrowia poinformował, że w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy w aptekach mają być wykonywane od 27 stycznia – będą one opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie.

– Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie – powiedział Niedzielski.

Wskazał, że testy będą prowadzone w aptekach, które „są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie”.

– Mówimy tutaj o sytuacji, w której musi być wydzielone pomieszczenie, muszą być zachowane pewne standardy bezpieczeństwa, ale te apteki, które w tej chwili prowadzą szczepienia – a jest ich ponad tysiąc – takie standardy spełniają, więc to są potencjalni kandydaci na przeprowadzanie testowania – powiedział.

Rada ds. walki z COVID-19

Morawiecki poinformował o powołaniu Rady ds. walki z COVID-19. – Rada Medyczna, która ponad rok doradzała mi i ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu zostaje niejako przekształcona – stwierdził.

strona 1 z 2
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!