"Trzeba działań, a nie konferencji" - strona 2

25.01.2022
Aleksandra Rebelińska, Jakub Borowski

– To, co zrozumieliśmy, to że projekt ma zawierać między innymi elementy związane z przymusowym testowaniem, z możliwością karania lekarzy, którzy nie będą chcieli badać pacjentów covidowych, że będzie on w jakiś sposób wspierał zamierzenia sanitarne, które są w projekcie posła Hoca. Prezes Kaczyński zapowiedział, że będzie w drodze prac legislacyjnych próbował integrować te dwa projekty – mówił Bosak.

– W tych zapowiedziach projektach legislacyjnych była mowa o jakiejś szybkiej ścieżce odpowiedzialności na gruncie Kodeksu postępowania cywilnego i egzekucji kar za niepodporządkowanie się temu, co rząd zamierza – mówił Bosak. – Szybka ścieżka kar administracyjnych miałaby być wymierzona zarówno w lekarzy, jak i w pacjentów. Miałaby dotyczyć i szczepień, i masek, i testowania przymusowego – dodał.

Zdaniem Bosaka, zapowiedź ta koncentruje się na sprawach "zupełnie nieistotnych z perspektywy pacjenta". Jak stwierdził, dla pacjenta ważna jest dostępność świadczeń ochrony zdrowia i ich jakość.

– Rząd, widząc niepowodzenia swojego centralizmu postanowił brnąć w centralizm i zarządzenie systemem ochrony zdrowia poprzez kary jeszcze głębiej. To nic dobrego nie da, zupełnie błędny kierunek – dodał.

Poseł Konfederacji powiedział, że w indywidualnej rozmowie minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że "chodzi o to, by w wyniku rozporządzeń przyjmowanych przez Ministerstwo Zdrowia szefowie placówek ochrony zdrowia mogli zwalniać lekarzy, pielęgniarki i pracowników administracyjnych, którzy nie podporządkują się woli rządu".

Projekt poselski który firmuje poseł Hoc, nadal będzie procedowany – powiedział po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller. Na bazie tych postulatów, które się dzisiaj pojawiły oraz na bazie tych dodatkowych pomysłów, które pojawiły się w rządzie, przygotujemy jeszcze jedną ustawę, która będzie uzupełnieniem tej ustawy, która w tej chwili jest procedowana, czyli ustawy posła Hoca – poinformował.

– Chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań, który mógłby kompleksowo uzupełnić te rozwiązania, oraz przeanalizować wszystkie postulaty opozycji, które się pojawiły dzisiaj – powiedział rzecznik. – Liczymy, że jutro lub pojutrze ten projekt mógłby być przedstawiony – dodał.

Zaznaczył, że propozycje zgłaszane na spotkaniu były "w wielu sprawach bardzo różne". – Z jednej strony Konfederacja, która chce całkowitego odrzucenia tego projektu, z drugiej Lewica, która by chciała wprowadzenia przymusu szczepień w Polsce – mówił.

Zastrzegł, że nie chce na razie podawać przykładów proponowanych rozwiązań, dopóki nie zostaną one „ogłoszone kompleksowo w jednym projekcie ustawy”. – Rozwiązania które są już procedowane, w większości spełniają oczekiwania tych środowisk, które uważają, że należy iść drogą środka. My właśnie tą drogą środka, a nie skrajności idziemy w ramach projektu posła Hoca – powiedział.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę, że "w projekcie, który już był procedowany w komisji zdrowia, a w tej chwili czeka na drugie czytanie, są rozwiązania trochę inne niż te, o których pisze się w internecie". – Ta ustawa koncentruje się przede wszystkim na darmowym testowaniu – zaznaczył.

Dodał, że wartość bezpłatnych testów oszacowano na ok. miliarda złotych. – Będzie możliwość testowania zarówno pracowników, którzy są niezaszczepieni, jak i tych, którzy są zaszczepieni, ale mieli kontakt z osobą chorą bądź mają objawy chorobowe, mogące nasuwać podejrzenie zakażenia koronawirusem – relacjonował.

– Wszystko, aby ograniczyć możliwość transmisji wirusa, szczepienia są bardzo ważne, natomiast samymi szczepieniami nie rozwiążemy problemu pandemii. Stąd tak ogromnie ważne jest przecięcie możliwości transmisji koronawirusa. Testowanie jest jednym ze sposobów. To jest najważniejszym elementem ustawy nazywanej lex Hoc – zaznaczył Latos.

Pytany, czy projekt będzie zmierzał do wprowadzenia odpowiedzialności cywilnej osób, które nie poddadzą się szczepieniu lub testowi, Latos odparł, by zaczekać na przedstawienie dokumentu, "tym bardziej, że ma być przedstawiony jutro lub pojutrze". Dodał, że prawdopodobnie część propozycji zostanie zgłoszona do projektu Hoca, inne zapewne zostaną zamieszczone w osobnym akcie prawnym. Latos nie odpowiedział, czy propozycje uzupełnienia projektu dotyczą także konsekwencji dla pracowników służby zdrowia, którzy sprzeciwiają się szczepieniom. Zaznaczył, że zanim powstanie projekt będzie konieczna analiza prawnej dopuszczalności niektórych zgłaszanych rozwiązań.

Zwrócił uwagę na krótszą ścieżkę legislacyjną w przypadku wniesienia projektu jako poselskiego, choć opozycja oczekiwałaby, aby był to projekt rządowy. – Ale pamiętajmy, że jest też kwestia czasu. Projekty rządowe mają dłuższą ścieżkę legislacyjną, stąd nie wykluczam – ale też tego nie przesądzam – że w porozumieniu z rządem będzie to ponownie projekt poselski – powiedział.

Müller dziękował wszystkim ugrupowaniom, które mimo rozbieżnych poglądów wzięły udział w rozmowach, "ponieważ dotyczą one tego, co jest w tej chwili najważniejsze – walki z epidemią koronawirusa".

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!