Bezpłatne testowanie antygenowe w punktach wymazowych - strona 2

26.01.2022
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Zapowiedź zwiększenia dostępności testów jest koniecznością, bo w tej chwili, mimo rekordowo dużej liczby wykonanych testów, system jest na granicy wydolności, albo wręcz już ją przekroczył. Zwłaszcza w wielkich miastach przed punktami wymazowymi tworzą się wielkie kolejki, a osoby, które zapisują się na testy przez internet, otrzymują dość odległe (dwa, trzy dni oczekiwania) terminy, które niejednokrotnie są jeszcze przekładane.

Testowanie w aptekach budzi jednak wątpliwości, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa epidemiologicznego. O ile na szczepienie przychodzą osoby zdrowe, bez objawów infekcji, które nie stanowią zagrożenia epidemicznego (same zresztą powinny się chronić, pozostając w maseczkach, przed ewentualnym kontaktem z zakażonym), sytuacja w przypadku testów jest zgoła odmienna. Ministerstwo tłumaczy, że testować będą mogły apteki mające odpowiednie możliwości infrastrukturalne, ale zdecydowana większość aptek takich nie ma (szczepienia często wykonywane są „za parawanem”).

– Wpuszczanie potencjalnie zakażonych SARS-CoV-2 do zamkniętych pomieszczeń nie jest dobrym pomysłem – przestrzegał rząd Andrzej Sośnierz. Jednak według Kraski „wprowadzenie testowania do aptek wcale nie zmieni sytuacji w tych placówkach, bo obecnie osoby, które tam przychodzą, są zazwyczaj już jakiś powodów chore”.

Wiceminister zdrowia, informując posłów o działaniach resortu, nie kreślił optymistycznych scenariuszy. – Dziś mamy duży wzrost zakażeń – to ponad 53 tys. nowych przypadków. Spodziewamy się, że tych zakażeń będzie więcej, bo szybko rośnie liczba zleceń na testy. Obecnie mamy stabilną sytuacją w szpitalach, ale spodziewamy się, że i tu wkrótce liczba zajętych łóżek się zmieni – mówił. Potwierdził, że resort zdrowia przygotowuje się na zwiększenie bazy nawet do 60 tysięcy łóżek, przyznając, że poszerzanie możliwości przyjmowania pacjentów covidowych „niestety odbywa się kosztem innych pacjentów”. – Powinno to jednak ominąć placówki otaczające opieką onkologiczną i kardiologiczną.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!