Unijny certyfikat Covid już w niewielu krajach

29.04.2022

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w czwartek przedłużenie o rok, do 30 czerwca 2023 r., ważności Unijnego Certyfikatu Covid, który miał wygasnąć 30 czerwca br. W grudniu br. nastąpi przegląd sytuacji i okres obowiązywania certyfikatu być może zostanie skrócony, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Obecnie certyfikat obowiązuje już w niewielu krajach UE.


Fot. istockphoto.com

Za przedłużeniem ważności certyfikatu głosowało 48 europosłów, przeciw było 16, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Czwartkową decyzją komisji LIBE w przyszłym tygodniu zajmować się będzie Parlament Europejski podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

Obecnie unijny certyfikat covidowy obowiązuje już w niewielu krajach. Po niemal roku od jego wprowadzenia kraje UE zniosły większość koronarestrykcji i certyfikat jest obecnie wymagany przy wejściu do niektórych miejsc publicznych we Włoszech, na Cyprze i w Grecji. W niektórych państwach certyfikat nie jest wymagany nawet przy przekraczaniu granicy.

Działający od 1 lipca 2021 r. Unijny Certyfikat Covid zawiera informacje o szczepieniu, przejściu COVID-19 lub negatywnym teście w kierunku SARS-CoV-2. Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu, kina czy na koncert.

Obecnie Cypr stosuje certyfikat covidowy przy wejściu do niektórych przestrzeni publicznych, w tym restauracji, barów i placówek opieki zdrowotnej. Od 11 kwietnia nie jest on już potrzebny w przypadku większych obiektów, takich jak muzea i centra handlowe, czy festiwali.

W Grecji, by wejść do miejsc publicznych, takich jak kawiarnie, restauracje i muzea, trzeba okazać zaświadczenie o szczepieniu, ale zasada ta ma zostać zniesiona wraz z początkiem maja.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!