Jakie powinno być postępowanie w POZ w przypadku, gdy zgłosi się pacjent, który na własną rękę wykonał badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2: IgM-dodatnie i IgG-dodatnie?

08.09.2020
lek. Lidia Stopyra
Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie

Pytanie nadesłane do eksperta w portalu MP.PL

Jakie powinno być postępowanie w POZ w przypadku, gdy zgłosi się pacjent, który na własną rękę wykonał badanie przeciwciał anty-SARS-Cov2: IgM-dodatnie i IgG-dodatnie. Nie ma i nie miał żadnych objawów. Uważa, że nie miał kontaktu. Badanie zrobił z ciekawości i dlatego że zareagował na reklamę laboratorium i promocję. Pyta, czy może bezpiecznie pójść jutro do pracy.

Odpowiedziała:

lek. Lidia Stopyra
Oddział Chorób Infekcyjnych i Pediatrii, Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie

Obecność przeciwciał anty SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG świadczy o niedawnym zakażeniu. Przeciwciała w klasie IgM zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 7. a 9. dniem od zakażenia, natomiast w klasie IgG ok. 14. dnia, natomiast czas utrzymywania się ich w krwiobiegu pozostaje nieznany. Pacjent, u którego stwierdzono przeciwciała zarówno w klasie IgM, jak i IgG prawdopodobne znajduje się w okresie pomiędzy 14. a 21. dniem od zakażenia, niemniej jednak należy wziąć pod uwagę swoistość i czułość stosowanych testów, które pozostają w szerokiej rozpiętości od 60 do 97%.

Według rekomendacji WHO pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 można uznać za niezakaźnego i zwolnić z izolacji po 13 dniach od początku objawów lub w przypadku pacjenta bezobjawowego 10 dni po uzyskaniu pozytywnego wyniku PCR RNA SARS-CoV-2 w wydzielinie górnych dróg oddechowych. Nie ma rekomendacji odnośnie do decydowania o zakończeniu izolacji na podstawie wyników testów serologicznych. W opisanym przypadku pytanie dotyczy pacjenta bezobjawowego, który nie miał wykonywanego badania w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 metodą PCR. Według rekomendacji WHO obowiązujących od 2 września 2020 r. również w naszym kraju, należy więc to badanie wykonać. W przypadku wykrycia wirusa pacjent powinien być izolowany przez 10 dni, nie ma potrzeby powtórnych testów. W przypadku wyniku negatywnego pacjent nie wymaga izolacji.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!