Podróże w czasie pandemii COVID-19: aktualizacja wytycznych dla krajów Unii Europejskiej z dnia 25 stycznia 2022 r.

31.01.2022
dr n. med. Anna Kuna
Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny

25 stycznia 2022 r. Rada Europejska zaktualizowała zalecenia dotyczące podróżowania w krajach Unii Europejskiej (UE) w czasie pandemii COVID-19, które będą obowiązywać od 1 lutego br. Nowe wytyczne opublikowano z uwagi na wzrost odsetka osób zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz wdrożenie i upowszechnienie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). Zasadnicza zmiana polega na tym, że zalecenia będą zależeć przede wszystkim od statusu osoby podróżującej, a nie sytuacji epidemiologicznej w danym regionie. Wyjątkiem są obszary, gdzie krążenie wirusa notuje się na bardzo wysokim poziomie. Oznacza to, że od lutego 2022 r. UCC danej osoby będzie podstawą do dalszego postępowania w odniesieniu do przekraczania granic państwowych w UE.

Od początku epidemii stosowano rozmaite obostrzenia, mające wpływ na swobodne przemieszczanie się ludzi w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. W nowych zaleceniach podkreśla się, że osoby posiadające ważny certyfikat (UCC) powinny być zwolnione z wszelkich restrykcji ograniczających podróżowanie w UE.
Certyfikatem dysponują osoby, które:

  1. zaszczepiły się jedną ze szczepionek przeciw COVID-19, akceptowanych przez Europejską Agencję Leków (EMA); certyfikat jest ważny od 14 do 270 dni od ostatniej dawki schematu podstawowego, ulega zaś przedłużeniu po przyjęciu dawki przypominającej,
  2. uzyskali ujemny wynik testu PCR w czasie ostatnich 72 godzin lub testu antygenowego w ostatniej dobie przed podróżą
  3. zachorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni (od pierwszego dodatniego wyniku testu PCR) i mają status ozdrowieńca.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą także akceptować szczepionki uznane przez WHO, nie tylko przez EMA (lista preparatów dopuszczonych do stosowania na świecie znajduje się na stronie https://extranet.who.int/pqweb/sites/default/files/documents/Status_COVID_VAX_23Dec2021.pdf)
UCC wprowadzono do użytku 1 lipca 2021 r. Rozpoznawany jest we wszystkich 27 krajach UE oraz 33 krajach i terytoriach poza Unią. Podróżni nieposiadający ważnego certyfikatu mogą być zobowiązani do wykonania testu diagnostycznego przed podróżą lub do 24 godzin po przybyciu do miejsca docelowego. Zwolnieni z tego obowiązku powinni być pracownicy transportu, osoby podróżujące z ważnych przyczyn medycznych, marynarze oraz ludność mieszkająca w pobliżu granicy dojeżdżająca do pracy, a także dzieci poniżej 12. roku życia. Od dzieci poniżej 12. roku życia nie powinno się wymagać certyfikatu COVID. Dla osób w wieku 12–18 lat stosuje się takie same zasady jak dla dorosłych.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!