Diagnostyka zmian ogniskowych tarczycy u osób dorosłych i wskazania do leczenia operacyjnego
Diagnostyka zmian ogniskowych tarczycy u osób dorosłych i wskazania do leczenia operacyjnego. Omówienie I części Rekomendacji Polskich Towarzystw Naukowych oraz Narodowej Strategii Onkologicznej 2022
28.04.2023
prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała1, dr hab. n. med. Jolanta Krajewska2, prof. dr hab. n. med. Andrzej Lewiński3,
prof. dr hab. n. med. Ewelina Szczepanek-Parulska1, dr n. med. Ewa Płaczkiewicz-Jankowska4,
prof. dr hab. n. med. Barbara Jarząb2
1 Katedra i Klinika Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
2 Zakład Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie –
Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach
3 Klinika Endokrynologii i Chorób Metabolicznych, Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w
Łodzi
4 Katedra Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Guzki tarczycy
Guzki tarczycy są litymi (wypełnione komórkami) lub wypełnionymi płynem (torbiele) zmianami w tarczycy, które można wyczuć w badaniu szyi.
-
Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia. Ultrasonografia naczyń obwodowych umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, zarówno tętnice, jak i żyły.
-
Ostre niedokrwienie kończyny górnej
Przyczynami ostrego niedokrwienia kończyny są najczęściej zator (74% przypadków) lub zakrzep (5–35% przypadków). Do rzadszych przyczyn należą: zapalenie naczyń, rozwarstwienie ściany tętnicy, uraz lub uszkodzenie tętnicy (np. jako powikłanie niektórych zabiegów wewnątrznaczyniowych).
-
USG układu moczowego
Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępnym, nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które pozwala uwidocznić narządy jamy brzusznej i miednicy.
-
Nowotwory złośliwe tarczycy (rak tarczycy)
Rak tarczycy jest najczęściej występującym nowotworem układu dokrewnego (inaczej wewnątrzwydzielniczego lub hormonalnego). W Polsce obserwuje się każdego roku około 2500 nowych zachorowań na raka tarczycy. Kobiety chorują 3–5 razy częściej niż mężczyźni. Zdecydowana większość nowotworów to jednak zmiany niezłośliwe.
-
Ultrasonografia w prezentacji B
W badaniu ultrasonograficznym (USG) wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o względnie dużej częstotliwości. W ultrasonografii w projekcji B przez sondę emitowane są ultradźwięki, które przenikają przez poszczególne struktury oka wzdłuż jednej płaszczyzny, a po odbiciu od nich wracają do głowicy.
-
Rak tarczycy
Rak tarczycy występuje rzadko, stanowi około 1 % wszystkich nowotworów złośliwych.
Częstość jego występowania jest zróżnicowana geograficznie. Polska należy do krajów w których zapadalność na raka tarczycy jest stosunkowo niska.
-
Ultrasonografia
Ultrasonografia (USG) jest nowoczesną metodą obrazowania narządów człowieka, jest badaniem bezpiecznym i dokładnym, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografia pozwala lekarzowi na nieinwazyjne „obejrzenie” narządów wewnętrznych.