Niezwiązana z celiakią nadwrażliwość na gluten czy na pszenicę?

Niezwiązana z celiakią nadwrażliwość na gluten czy na pszenicę?
22.06.2017
Prof. Paul Moayyedi
McMaster University, Kanada

Prof. Paul Moayyedi - światowej sławy gastroenterolog, były redaktor American Journal of Gastroenterology, zaangażowany w tworzenie wielu wytycznych w dziedzinie gastroenterologii.

Niezwiązana z celiakią nadwrażliwość na gluten czy na pszenicę - jaka jest prawidłowa nazwa tej choroby?

Paul Moayyedi: Ściśle zgodnie z definicją chodzi o nadwrażliwość na pszenicę, niekoniecznie na gluten. Pacjenci często unikają wszystkich produktów zawierających pszenicę, a nadwrażliwość nie musi się wiązać z glutenem. W rzeczywistości, jak wspomniałem podczas wykładu, choroba może nawet nie mieć związku z pszenicą. Może to być ogólna nietolerancja pokarmów albo nakładanie się wielu czynników. Jest prawdopodobnie, że przynajmniej u niektórych pacjentów objawy nie wiążą się z pokarmami, a poprawa jest efektem placebo i wynikiem samej świadomość, że znaleźli coś, co może pomóc w ich chorobie i to sprawia, że czują się lepiej.

To bardzo złożone zagadnienie. Sądzę, że w praktyce lekarskiej najczęściej stosuje się określenie: „nadwrażliwość na gluten niezwiązana z celiakią”, ale sposób leczenia wskazuje, że bardziej odpowiednie byłoby określenie „nadwrażliwość na pszenicę”.

Niezwiązana z celiakią nadwrażliwość na gluten czy na pszenicę?

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Quiz

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie leczenia chorób żołądka, przełyku, trzustki? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!