Regeneracja błony śluzowej u chorych na celiakię

Regeneracja błony śluzowej u chorych na celiakię
07.07.2017
Prof. Paul Moayyedi
McMaster University, Kanada

Prof. Paul Moayyedi - światowej sławy gastroenterolog, były redaktor American Journal of Gastroenterology, zaangażowany w tworzenie wielu wytycznych w dziedzinie gastroenterologii.

W jaki sposób należy monitorować regenerację błony śluzowej u chorych na celiakię?

Paul Moayyedi: Aby ustalić rozpoznanie należy wykonać endoskopię z biopsją dwunastnicy, przynajmniej u dorosłych.

W mojej praktyce monitoruję występujące u pacjenta objawy, a jeżeli one całkowicie ustąpią i chory nie życzy sobie kolejnych badań, a pacjent zawsze decyduje, to badań nie wykonuję. Jeśli jednak pacjenci godzą się na wykonanie kolejnej endoskopii, to wykonuję ją zazwyczaj po roku lub dwóch stosowania diety bezglutenowej. Regeneracja błony śluzowej jest powolna, nie należy więc wykonywać kolejnej endoskopii zbyt wcześnie, ponieważ jest ona nieużyteczna.

Jak już wspomniałem, endoskopię trzeba powtórzyć po roku lub dwóch po przejściu na dietę bezglutenową, u pacjentów, którzy chcą mieć wykonane takie badanie i oczywiście nadal mają objawy. Inne podejście polega na monitorowaniu stężenia przeciwciał, co jednak nie do końca potwierdza regenerację błony śluzowej.

Regeneracja błony śluzowej u chorych na celiakię

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Quiz

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie leczenia chorób żołądka, przełyku, trzustki? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!