Nieswoiste choroby zapalne jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelitOcena: (4.00/5 z 1 ocen)
17.03.2017
John Marshall
McMaster University, Kanada
MIRCIM 2016

John Marshall - profesor medycyny na Uniwersytecie McMaster, ordynator Kliniki Gastroenterologii w Hamilton Health Sciences, Ontario, jeden z redaktorów naczelnych Canadian Journal of Gastroenterology and Hepatology, współpracownik redakcji ACP Journal Club Evidence-Based Medicine, redaktor Cochrane Collaboration Inflammatory Bowel Disease and Functional Bowel Disorders Review Group


Jakie najważniejsze czynniki środowiskowe wpływają na wystąpienie nieswoistych chorób zapalnych jelit i ich przebieg?

Dr John Marshall: To interesujące pytanie, na które, muszę przyznać, nie znamy jeszcze odpowiedzi. Obecnie na świecie prowadzi się liczne badania, mające na celu wyjaśnienie tych kwestii. Na pewno wiadomo, że nieswoiste choroby zapalne jelit nie występują z taką samą częstością w różnych częściach świata i środowiskach społecznych, co daje nam pewne wskazówki dotyczące ekspozycji na różne czynniki, które mogą być istotne w rozwoju choroby. Wiemy na przykład, że nieswoiste choroby zapalne jelit występują znacznie częściej w społeczeństwach zachodnich i że częstość ich występowania w ostatnim czasie wyraźnie wzrosła. Na przykład w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej choroby te pojawiły się w połowie XX wieku, a wcześniej były bardzo rzadkie. Nie mamy pewności, ale można przypuszczać, że stało się tak z powodu zmian w diecie i poziomie higieny. Istnieje rozbudowana „hipoteza higieniczna” zakładająca, że jeśli nie dojdzie do ekspozycji na określone antygeny w młodym wieku, to reakcja u stykających się z nimi osób starszych będzie nadmierna, co może się manifestować w postaci nieswoistych chorób zapalnych jelit lub wielu chorób alergicznych. Niewątpliwie higiena może odgrywać pewną rolę, ale nie jest do końca jasne, jakie inne elementy naszego zachodniego, dostatniego stylu życia prowadzą do rozwoju tych chorób. Bardzo ważnym czynnikiem środowiskowym jest palenie papierosów. Wiemy na pewno, że w chorobie Leśniowskiego i Crohna stanowi ono czynnik ryzyka rozwoju choroby oraz cięższego jej przebiegu.

U chorych na chorobę Leśniowskiego i Crohna, którzy byli leczeni operacyjnie i palą papierosy, występuje większe ryzyko nawrotu choroby po operacji. Tak więc jednym z działań, jakie chorzy na chorobę Leśniowskiego i Crohna mogą podjąć w celu złagodzenia jej przebiegu, to zaprzestanie palenia tytoniu.

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego bywa odwrotnie – wydaje się, że u niektórych chorych palenie tytoniu może pozytywnie wpływać na przebieg tej choroby. Nie wiem, czy ten efekt może zrekompensować inne negatywne skutki palenia, ale bardzo często pierwsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pojawiają się wkrótce po zaprzestaniu palenia tytoniu. Mimo wszystko nadal uważam, że należy zrezygnować z palenia, ponieważ wiąże się z tym mnóstwo innych korzyści. Trzeba uczciwie przyznać, że w prowadzonych badaniach klinicznych oceniano stosowanie nikotyny w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ale w chorobie Crohna negatywna korelacja jest bez wątpienia bardzo ścisła, więc… nie palcie!

Nieswoiste choroby zapalne jelitOcena: (4.00/5 z 1 ocen)

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Quiz

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie leczenia chorób żołądka, przełyku, trzustki? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!