Zagadnienia prawne dotyczące antykoncepcji wyjaśnia prof. Agnieszka Drosdzol-Cop.
Zagadnienia prawne dotyczące antykoncepcji wyjaśnia prof. Agnieszka Drosdzol-Cop.
Od 1 stycznia 2024 r. zostały zmienione kody wyrobów medycznych, rozszerzono również refundację FreeStyle Libre 2 na wszystkie kobiety leczone z powodu cukrzycy w ciąży (nie ma już warunku insulinoterapii) oraz pacjentów chorych na glikogenozy.
Która metoda antykoncepcyjna będzie właściwa? Od czego zacząć, planując wybór optymalnej dla pacjentki metody antykoncepcyjnej? Polecamy algorytm w formie graficznej, przygotowany przez prof. Agnieszkę Drosdzol-Cop i lek. Kacpra Nizińskiego.
Pięć przykładowych problemów, z którymi najczęściej zgłaszają się pacjentki do lekarza POZ, kiedy ich ginekolog przebywa na urlopie.
Od 1 stycznia br. jest możliwość wystawienia zlecenia na czujnik do systemu monitorowania glukozy flash (FreeStyle Libre) dla kobiet w okresie ciąży i połogu wymagających insulinoterapii.
Od 1 stycznia zostały rozszerzone grupy uprawnionych oraz możliwości wyboru refundowanego systemu CGM-RT w razie nieświadomości hipoglikemii. W artykule opisano jak wystawić zlecenie dla dorosłego pacjenta chorego na cukrzycę typu 1 lub 3.
Wysłuchaj wypowiedzi prof. Violetty Skrzypulec-Plinty.
W artykule podjęto próbę zwrócenia uwagi na praktyczny, a przede wszystkim ludzki wymiar problemów związanych z diagnostyką okołoporodowych zaburzeń psychicznych – odchodząc tym samym od „proceduralnego” dyskursu dominującego w debatach na temat nowego standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
W rozporządzeniu ws. standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej czytamy, że „ramowy program edukacji przedporodowej dotyczący okresu prenatalnego (ciąży) obejmuje w szczególności: (...) profilaktykę chorób zakaźnych w okresie okołoporodowym, w tym szczepienia ochronne”. Jak w praktyce interpretować powyższe zalecenie?