Wycofanie z ramowego programu edukacji przedporodowej informowania o możliwości deponowania tkanek popłodu jest celem projektu zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Zapraszamy na wykład prof. n. prawn. Małgorzaty Serwach.
W artykule przedstawiono granice legalności przerywania ciąży, w tym warunki skuteczności zgody na taki zabieg. Omówiono również potencjalną odpowiedzialność lekarza za bezprawnie wykonaną aborcję, a także okoliczności, na które może się powołać, by uniknąć takiej odpowiedzialności.
W artykule odniesiono się do prawnego znaczenia wytycznych postępowania i standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej, przeprowadzono analizę przepisów dotyczących obowiązku stosowania profilaktyki śródciążowej, a także przedstawiono reguły rozliczania świadczenia zdrowotnego, jakim jest podanie immunoglobuliny anty-RhD.
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek o zbadanie zgodności art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z Konstytucją.
Minister zdrowia przekazał do konsultacji publicznych dwa rozporządzenia do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przepisy regulują gwarantowany wspomnianą ustawą dostęp do darmowych leków i zakładają dodanie do katalogu oznaczeń na receptach symbolu „C”.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która daje kobietom w ciąży prawo do bezpłatnych leków.
W Sejmie odrzucona została poprawka Senatu do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wydłużająca bezpłatny dostęp do leków z listy leków refundowanych przysługujący kobietom w ciąży również na okres połogu, czyli o dodatkowe 8 tygodni.
Senat przyjął nowelizację ustawy dającą kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków z listy leków refundowanych. Receptę z kodem „C” wypisać będzie mógł każdy lekarz oraz położna.
Żadna ze zgłoszonych w poniedziałek poprawek do nowelizacji ustawy o darmowych lekach dla kobiet w ciąży podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia nie uzyskała większości, również ta zakładająca wydłużenie możliwości korzystania z darmowych leków o okres połogu.