Która metoda antykoncepcyjna będzie właściwa? Od czego zacząć, planując wybór optymalnej dla pacjentki metody antykoncepcyjnej? Polecamy algorytm w formie graficznej, przygotowany przez prof. Agnieszkę Drosdzol-Cop i lek. Kacpra Nizińskiego.
Terapia hormonalna jest najskuteczniejszą metodą leczenia objawów naczynioruchowych i menopauzalnego zespołu moczowo-płciowego; wykazano również, że zapobiega utracie masy kostnej i złamaniom.
Do badania włączono 184 046 kobiet ze średnią wieku na poziomie 15,5 roku (SD 1,5), z których 30 669 rozpoczęło stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a 153 377 – nie stosowało preparatów z tej grupy.
Ryzyko nawrotu ŻChZZ u kobiet po przebytym epizodzie zakrzepicy związanym ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych zawierających estrogen – przegląd systematyczny.
Czy wzrost stężenia dimerów D po kilku miesiącach przyjmowania tabletki dwuskładnikowej lub progestagennej u młodej kobiety bez zakrzepicy w wywiadzie, jest przeciwwskazaniem do założenia IUS z lewonorgestrelem?
Przez jaki czas przed oznaczeniem stężeń hormonów we krwi nie można stosować terapii hormonalnej?
Która metoda antykoncepcji hormonalnej jest korzystniejsza u chorych na padaczkę – system wewnątrzmaciczny czy antykoncepcja doustna?
Jaką metodę antykoncepcji wybrać w przypadku pacjentek w wieku rozrodczym chorych na padaczkę?
Posłuchaj wypowiedzi prof. dr hab. n. med. Violetty Skrzypulec-Plinty na temat niepożądanych reakcji polekowych hormonalnej antykoncepcji poporodowej u kobiet chorujących na otyłość.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. Violetty Skrzypulec-Plinty.