Brak snu i zmniejszona aktywność fizyczna w czasie ciąży mają związek z ryzykiem porodu przedwczesnego – informuje czasopismo „npj Digital Medicine”.
W przeglądzie systematycznym z metaanalizą oceniono skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży oraz jego bezpieczeństwo w zakresie powikłań ciąży i niekorzystnych następstw dla płodu.
Celem autorów przeglądu systematycznego była ocena skuteczności i bezpieczeństwa dostępnych metod leczenia kłykcin kończystych u kobiet w ciąży.
Do badania włączono 184 046 kobiet ze średnią wieku na poziomie 15,5 roku (SD 1,5), z których 30 669 rozpoczęło stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a 153 377 – nie stosowało preparatów z tej grupy.
Wyniki prospektywnej analizy kohortowej przeprowadzonej w Kanadzie.
Kobiety, które rodzą w późniejszym wieku, żyją nieco dłużej niż te, które rodzą wcześniej – informuje pismo „medRxiv”.
U 4590 uczestników odnotowano 492 przypadki cukrzycy typu 2 w czasie obserwacji wynoszącym średnio 19 lat.
Łącznie poddano randomizacji 802 kobiety.
Ekspozycja dzieci urodzonych przez cięcie cesarskie na wydzielinę z pochwy matek przyspiesza dalszy rozwój – informuje czasopismo „Cell Host & Microbe”.
Ryzyko nawrotu ŻChZZ u kobiet po przebytym epizodzie zakrzepicy związanym ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych zawierających estrogen – przegląd systematyczny.