Publicystyka

 • Klątwa Ewy. O historii rozumienia menstruacji

  Klątwa Ewy. O historii rozumienia menstruacji

  Cykl miesiączkowy przez swój regularny charakter budził skojarzenia z cyklem księżycowym, zarówno w świadomości kultur pierwotnych, jak i wielkich cywilizacji antyku.

 • Klęska strategii demograficznej

  Klęska strategii demograficznej

  W pierwszym półroczu 2023 roku urodziło się 139,5 tys. dzieci – wynika z danych GUS. To najniższa liczba w historii, świadcząca nie tylko o porażce, ale wręcz o klęsce strategii demograficznej ostatnich lat.

 • Coraz mniej Polek chce mieć dzieci. Efekt jojo programu 500+ czy los krajów rozwiniętych?

  Coraz mniej Polek chce mieć dzieci. Efekt jojo programu 500+ czy los krajów rozwiniętych?

  Od ponad 30 lat nie mamy w Polsce prostej zastępowalności pokoleń. Co więcej, spotkał nas los wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej – Polki zaczynają planować dzieci dopiero po 30. roku życia, o ile w ogóle chcą je mieć.

 • Ujemny bilans porodówek

  Ujemny bilans porodówek

  Liczba porodówek powoli maleje, ale nie wynika to z przemyślanej strategii, tylko z problemów finansowych i kadrowych szpitali.

 • Kryzys urodzeń to kryzys gospodarki

  Kryzys urodzeń to kryzys gospodarki

  O tym, że „Europa się starzeje”, słyszał już chyba każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tej konkurencji przoduje Polska. Tymczasem im więcej osób w wieku poprodukcyjnym, tym większe jest obciążenie systemów: emerytalnego oraz ochrony zdrowia.

 • Dzieci? Tak, ale najpierw dobry mąż, praca i dom

  Dzieci? Tak, ale najpierw dobry mąż, praca i dom

  Sztuczne problemy czy realne bariery dla młodych? Jakie są przyczyny niskiej dzietności wśród Polaków?

 • Ziemia będzie się wyludniać

  Ziemia będzie się wyludniać

  Większość osób czytających ten tekst dożyje chwili, gdy liczba ludności na Ziemi zacznie się zmniejszać. Wielu ekspertów szacuje, że ten moment może nadejść około 2050 r. – czytamy w książce „Empty Planet: The Shock of Global Population Decline”.

 • By słowa nie bolały

  By słowa nie bolały

  Jeśli kobieta w ciąży usłyszy od lekarza: „czemu pani tak późno przyjechała”, może do końca życia obarczać się winą za późniejsze wypadki. Jak informować kobietę, że rozwiązanie jej ciąży nie będzie szczęśliwe, że dziecko jest obciążone wadami rozwojowymi, ma wadę letalną? Jak tuż po porodzie przekazać taką wiadomość, by słowa bolały możliwie najmniej?

 • Baby, wiedźmy i bohaterki

  Baby, wiedźmy i bohaterki

  Źródła z historii medycyny dowodzą, że przyjmowanie porodów i opieka okołoporodowa były najstarszymi działaniami medycznymi. Od zarania dziejów kobiety pomagały innym kobietom w tym wyjątkowym, ale również niebezpiecznym dla życia i zdrowia doświadczeniu.

 • Historia Virginii Apgar

  Historia Virginii Apgar

  Lekarze często mawiają, że każde dziecko rodzące się w szpitalu jest oglądane oczami Virginii Apgar. Jednak wkład dr Apgar w rozwój medycyny nie ogranicza się jedynie do tej słynnej metody oceny.

62 artykuły - strona 1 z 7