Karmienie piersią jest związane z mniejszym ryzykiem późniejszej depresji i lęku u matek nawet przez 10 lat po ciąży – sugeruje badanie przeprowadzone w Irlandii. Związek ten widoczny był w przypadku karmienia piersią przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu całego życia.
W województwie wielkopolskim działa obecnie ponad 20 „porodówek”. Od lutego dwa z oddziałów położniczych mają zostać przekształcone w oddziały ginekologiczne – taka sytuacja jest w Złotowie i Turku.
Rozporządzenie dopuszczające poród w pokojach narodzin w szpitalach bez oddziału położniczego ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentek – powiedział wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski.
Spadająca liczba urodzeń wymusza zmiany w opiece okołoporodowej na Śląsku. W 2025 r. Szpital Miejski w Żorach zamknął porodówkę, a Siemianowice Śląskie rozpoczęły proces jej wygaszania i przekształcania.
Z miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego w Rzeszowie przez trzy lata skorzystały 33 pary. Urodziło się 11 dzieci. Miasto nie będzie już dopłacać do procedury.
Od stycznia w Lesku i Leżajsku nie ma porodówek. Ale kiedy jeszcze działały, większość ciężarnych z obu powiatów wybierała inne placówki. Bliskość szpitala przestała być priorytetem, kobiety chcą rodzić przede wszystkim bezpiecznie – ocenił podkarpacki konsultant ds. położnictwa dr Jarosław Janeczko.
Szpitale będą mogły tworzyć pokoje narodzin, ale wyłącznie jako zabezpieczenie incydentalnych porodów. Według Ministerstwa Zdrowia w modelowej sytuacji izby porodowe mają pozostać niewykorzystane.
Powiatowy szpital w Wadowicach planuje zawiesić od 1 lutego działalność oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz noworodków i wcześniaków – podała placówka. W ciągu ostatnich czterech lat wygenerowały one 40 mln zł straty finansowej placówki.
Zdrowie seksualne Polek i Polaków wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów systemu ochrony zdrowia.
Z 80 do 25 zmniejszy się liczba miejsc na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala im. Pirogowa w Łodzi. Mniej będzie też łóżek na neonatologii – 25 zamiast 38. Decyzja spowodowana jest narastającym zadłużeniem generowanym przez te oddziały – w ubiegłym roku wyniosło ono ok. 50 mln zł.