Aktualności

  • Karmienie piersią związane z mniejszym ryzykiem depresji i lęku u matek

    Karmienie piersią jest związane z mniejszym ryzykiem późniejszej depresji i lęku u matek nawet przez 10 lat po ciąży – sugeruje badanie przeprowadzone w Irlandii. Związek ten widoczny był w przypadku karmienia piersią przez co najmniej 12 miesięcy w ciągu całego życia.

  • Wielkopolska – od lutego dwie porodówki mniej

    W województwie wielkopolskim działa obecnie ponad 20 „porodówek”. Od lutego dwa z oddziałów położniczych mają zostać przekształcone w oddziały ginekologiczne – taka sytuacja jest w Złotowie i Turku.

  • MZ: przepisy mają zapewnić bezpieczeństwo

    Rozporządzenie dopuszczające poród w pokojach narodzin w szpitalach bez oddziału położniczego ma zapewnić bezpieczeństwo pacjentek – powiedział wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski.

  • Śląskie – szpitale zamykają porodówki

    Spadająca liczba urodzeń wymusza zmiany w opiece okołoporodowej na Śląsku. W 2025 r. Szpital Miejski w Żorach zamknął porodówkę, a Siemianowice Śląskie rozpoczęły proces jej wygaszania i przekształcania.

  • Rzeszów – koniec miejskiego programu in vitro

    Z miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego w Rzeszowie przez trzy lata skorzystały 33 pary. Urodziło się 11 dzieci. Miasto nie będzie już dopłacać do procedury.

  • Kobiety chcą rodzić nade wszystko bezpiecznie

    Od stycznia w Lesku i Leżajsku nie ma porodówek. Ale kiedy jeszcze działały, większość ciężarnych z obu powiatów wybierała inne placówki. Bliskość szpitala przestała być priorytetem, kobiety chcą rodzić przede wszystkim bezpiecznie – ocenił podkarpacki konsultant ds. położnictwa dr Jarosław Janeczko.

  • MZ: Polki nie będą rodzić na SOR-ach

    Szpitale będą mogły tworzyć pokoje narodzin, ale wyłącznie jako zabezpieczenie incydentalnych porodów. Według Ministerstwa Zdrowia w modelowej sytuacji izby porodowe mają pozostać niewykorzystane.

  • Wadowicki szpital zawiesi działalność porodówki

    Powiatowy szpital w Wadowicach planuje zawiesić od 1 lutego działalność oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz noworodków i wcześniaków – podała placówka. W ciągu ostatnich czterech lat wygenerowały one 40 mln zł straty finansowej placówki.

  • Zdrowie seksualne Polaków

    Zdrowie seksualne Polek i Polaków wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów systemu ochrony zdrowia.

  • Łódź – mniej miejsc na porodówce i neonatologii

    Z 80 do 25 zmniejszy się liczba miejsc na oddziale ginekologiczno-położniczym szpitala im. Pirogowa w Łodzi. Mniej będzie też łóżek na neonatologii – 25 zamiast 38. Decyzja spowodowana jest narastającym zadłużeniem generowanym przez te oddziały – w ubiegłym roku wyniosło ono ok. 50 mln zł.

3841 artykułów - strona 9 z 385
Konferencje MP
  • Ginekologia i Położnictwo 2026
    XXIII Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 20–21 listopada
  • Seksuologia 2026
    Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego Warszawa, 4–5 grudnia
  • Wiosna onkologiczna 2026
    Obejrzyj wykłady
    • interdyscyplinarne strategie onkologiczne
    • nowoczesna radioterapia (protono-, brachy-) w praktyce klinicznej
    • precyzyjne leczenie w kontekście jakości życia chorych
    • równowaga między skutecznością a toksycznością leczenia
    • aktualne tematy w onkologii – miscellanea