Tłumaczył lek. Jacek Paciorek
Skróty: BPP – profil biofizyczny; CI – przedział ufności; FGR – ograniczenie wzrastania płodu; KTG – badanie kardiotokograficzne; OR – iloraz szans; OUN – ośrodkowy układ nerwowy; płód SGA – płód zbyt mały w stosunku do wieku ciążowego; USG – badanie ultrasonograficzne; ZLRP – zmniejszona liczba ruchów płodu
Reproduced from: Royal College of Obstetricians and Gynaecologists. Reduced fetal movements. Green-top Guideline No. 57. London: RCOG; 2011, with the permission of the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists.
Opublikowano za zgodą i dzięki uprzejmości Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, Londyn, 2011.
Poniższe opracowanie stanowi pierwsze wydanie wytycznych na temat zmniejszonej liczby ruchów płodu (ZLRP).
Cel i zakres wytycznych
Niniejsze wytyczne opracowano w celu przekazania klinicystom wskazówek, w miarę możliwości opierających się na najbardziej wiarygodnych dostępnych danych naukowych, dotyczących postępowania w przypadku ZLRP odczuwanych przez ciężarną. W wytycznych przedstawiono czynniki ryzyka ZLRP oraz czynniki wpływające na odczuwanie ruchów płodu przez matkę. W dokumencie znajdują się wskazówki na temat tego, jak postępować z pacjentkami zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i w szpitalu. Zakres wytycznych nie obejmuje postępowania w przypadku ZLRP w ciąży wielopłodowej. Wiele przedstawionych tu zaleceń cechuje się niskim stopniem siły zaleceń, toteż zostały one opracowane celem zapewnienia ogólnych wskazówek położnym i położnikom w ich praktyce klinicznej. Należy jednak uznać, że w poszczególnych przypadkach uzasadnione może być inne postępowanie.