Komórki T regulatorowe w walce z cukrzycą
Z prof. dr hab. n. med. Piotrem Trzonkowskim, kierownikiem Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Jerzy Dziekoński.
Z prof. dr hab. n. med. Piotrem Trzonkowskim, kierownikiem Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, rozmawia Jerzy Dziekoński.
Niemal wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 oraz chorzy na cukrzycę typu 2 leczeni insuliną odniosą korzyści ze stosowania CGMS. Im bardziej intensywne leczenie cukrzycy (pompa insulinowa lub wielokrotne wstrzyknięcia insuliny w ciągu doby), tym korzyści ze stosowania CGMS są większe.
Na pytanie odpowiada ekspert dr hab. n. med. Michał Mazurek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
– Nieodpowiedni styl życia – za dużo cukru i tłuszczu w diecie oraz brak aktywności fizycznej – prowadzi do insulinooporności, powiedzmy to jasno – mówi dr hab. n. med. Monika Karczewska-Kupczewska z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Na pytanie nadesłane do redakcji odpowiada dr n. med. Edyta Cichocka, specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii z Katedry Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
– Można się spodziewać, że po korzystnych wynikach nefroprotekcyjnych, jakie uzyskano, wskazania do stosowania kanagliflozyny zostaną rozszerzone o możliwość rozpoczynania i kontynuowania terapii u pacjentów z upośledzoną czynnością nerek – mówi prof. Janusz Gumprecht.
Choroba dziecka to trudny sprawdzian dla związku. Najczęściej matka rezygnuje z pracy i przejmuje całą opiekę cukrzycową, a ojciec zarabia na utrzymanie rodziny. Może się wydawać, że taki podział obowiązków to przecież nic złego. Z czasem pojawiają się jednak liczne problemy – mówi Monika Zamarlik, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę.
– W Polsce liczba otyłych dzieci w wieku przedszkolnym waha się od 4 do 6%, a u nastolatków od 8-10%. Pozostały procent to nadwaga – od niewielkiej do graniczącej z otyłością - mówi prof. Ewa Małecka-Tendera. Przeczytaj rozmowę MP.PL.
Czy opisany w artykule "Praktyczne wskazówki dotyczące inicjalizacji insulinoterapii u chorych na cukrzycę typu 2 według zaleceń ADA i EASD na 2015 rok" model rozszerzania insulinoterapii jest nadal aktualny? Przeczytaj odpowiedź dr n. med. Elektry Szymańskiej-Garbacz.
- Optymalne stężenie glukozy we krwi przy rozpoczęciu aktywności fizycznej to ok. 150 mg/dl. Pomiar należy wykonać przed, w trakcie, a także po zakończonym wysiłku fizycznym. Przeczytaj rozmowę MP.PL z dr n. med. Aleksandrą Uruską.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.