Jakie błędy może popełniać chory podczas pomiaru glikemii glukometrem w domu?
O co pytać, weryfikując prawidłowość tych pomiarów?
O co pytać, weryfikując prawidłowość tych pomiarów?
Przyznam szczerze, że podobnie jak autor pytania, stanąłem przed dylematem, czy zastosować ten lek u moich otyłych pacjentów z cukrzycą typu 1 – odpowiada ekspert.
W ostatnim czasie pacjentom, u których pogorszyła się funkcja nerek, znacznie redukuję dawki insulin lub zalecam odstawienie z uwagi na tendencję do hipoglikemii. W jaki sposób wytłumaczyć poprawę kontroli glikemii wraz z pogorszeniem funkcji nerek ze stadium 3a do stadium 4?
Efektywność leków doustnych zależy przede wszystkim od tego, jak duża masa komórek beta została zachowana. Ekspert wymienia dostępne klasy leków i ich działanie w tej grupie chorych.
Pacjent chory na cukrzycę typu 2, stosuje metforminę, flozynę i analog GLP-1, a od miesiąca insulinę degludec U200 przed snem. Nadal doświadcza hiperglikemii porannych w wysokości 180–200 mg.
Potencjalne przyczyny tego zjawiska opisuje diabetolog i internista dr hab. n. med. Mariusz Dąbrowski, prof. UR.
Czy stosowanie metforminy u osób na cukrzycę zmniejsza ryzyko nowotworów? Zagadnienia omawia dr hab. n. med. Mariusz Dąbrowski, prof. UR, diabetolog, internista z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Do jakiej maksymalnej dawki można dążyć? O ile jednostek zwiększać dawkę i w zależności od jakich wartości glikemii na czczo? Przeczytaj odpowiedź eksperta.
Do redakcji nadesłano pytanie dotyczące upośledzonego słuchu u chorych na cukrzycę w wieku 50–60 lat. W jaki sposób prowadzić prewencję rozwoju niedosłuchu? Przeczytaj odpowiedź eksperta.
Niemal wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 oraz chorzy na cukrzycę typu 2 leczeni insuliną odniosą korzyści ze stosowania CGMS. Im bardziej intensywne leczenie cukrzycy (pompa insulinowa lub wielokrotne wstrzyknięcia insuliny w ciągu doby), tym korzyści ze stosowania CGMS są większe.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.