Test kompetencji komunikacyjnych - sytuacja 4

Autorzy: Wojciech Feleszko, Łukasz Małecki
Test pochodzi z podręcznika "Komunikacja medyczna dla studentów i lekarzy", pod redakcją Marii Nowiny Konopki, Wojciecha Feleszki, Łukasza Małeckiego

W gabinecie lekarza POZ przyjmujesz 45-letniego mężczyznę, który uskarża się na kaszel oraz powiększenie węzłów chłonnych szyi. Rozpoznałeś zakażenie górnych dróg oddechowych, ale pacjent nie jest usatysfakcjonowany taką diagnozą. Jego niepokój budzą powiększone węzły, dlatego prosi o skierowanie na TK. Gdy odmawiasz, pacjent mówi z naciskiem, że to twój obowiązek.

Co robisz?

A. Odmawiasz pacjentowi wypisania skierowania na TK, mówiąc, że NFZ za to nie zapłaci.

B. Wypisujesz skierowanie na TK.

C. Pytasz pacjenta, dlaczego nalega na wykonanie tego badania.

D. Mówisz pacjentowi, że obecnie nie widzisz wskazań do wykonania tego badania, przy czym zapewniasz o swojej pomocy i prosisz o ponowne przyjście, gdyby go cokolwiek zaniepokoiło.

E. Informujesz pacjenta, że może to badanie wykonać prywatnie, i podajesz nazwę komercyjnej placówki. F. Pytasz pacjenta o inne stany lękowe.

G. Mówisz, że nie masz takiego obowiązku, ponieważ na badania kieruje się tylko wówczas, kiedy są one naprawdę konieczne.

H. Prosisz pacjenta o dalszą obserwację i mówisz, że wypiszesz mu skierowanie na badanie, jeśli węzły bardziej się powiększą.

Wybierz trzy najwłaściwsze drogi postępowania w tej sytuacji:

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Współpraca

Centrum komunikacji klinicznej logo