100 pytań na stulecie Samorządu lekarskiego

 • Czy wybory mogą porwać tłumy?

  Czy wybory mogą porwać tłumy?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią dr Mariusza Janikowskiego, prezesa Fundacji „Lekarze Lekarzom”, był także sekretarzem NRL, szefem komitetów organizacyjnych zjazdów lekarzy i od pierwszej kadencji uczestniczył w pracach Krajowej Komisji Wyborczej.

 • Czy w samorządzie są frakcje?

  Czy w samorządzie są frakcje?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią lek. Marka Stankiewicza. Przez trzynaście lat kierował Gazetą Lekarską. Jest świetnym fotografem sportowym i kąśliwym felietonistą. Laureat wielu nagród i wieloletni szef Ośrodka Historycznego NIL.

 • Jak odradzał się samorząd lekarski?

  Jak odradzał się samorząd lekarski?

  Jerzy Woy-Wojciechowski jest bezsprzecznie jednym z najważniejszych ojców założycieli odrodzonego samorządu lekarskiego. Nigdy jednak nie został delegatem na Krajowy Zjazd Lekarzy, poświęcając się działalności w Polskim Towarzystwie Lekarskim.

 • Kogo reprezentują zjazdy lekarskie?

  Kogo reprezentują zjazdy lekarskie?

  W samorządzie jest kilka postaci mitycznych. Należy do nich Ładysław Nekanda -Trepka, bez którego ciężkiej pracy trudno wyobrazić sobie sprawy organizacyjne i wyborcze. Jak każdy tuz ma czasami kontrowersyjne poglądy i lubi prowokować. Warto przeczytać jego prawny wywód, który prowadzi do szokującej puenty.

 • Czy „Gazeta Lekarska” zna swojego adresata?

  Czy „Gazeta Lekarska” zna swojego adresata?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Marty Jakubiak, pierwszej redaktorki naczelnej Gazety Lekarskiej, która nie jest lekarzem. W samorządzie takie zmiany nazywane są profesjonalizacją.

 • Czy lekarze czytają Gazetę Lekarską?

  Czy lekarze czytają Gazetę Lekarską?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Jerzego Lacha z Opolskiej Izby Lekarskiej, który od ponad trzydziestu lat czyta wszystkie biuletyny wydawane w okręgach i comiesięczną Gazetę Lekarską, która od 1990 roku ukazała się już ponad 280 razy.

 • Czy odpowiedzialność zawodowa jest iluzją?

  Czy odpowiedzialność zawodowa jest iluzją?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią profesora Zgigniewa Czernieckiego, Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w latach 2001-2005.

 • Czy separacja lekarzy i lekarzy dentystów jest kwestią czasu?

  Czy separacja lekarzy i lekarzy dentystów jest kwestią czasu?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią prezesa Izby Warmińsko-Mazurskiej Leszka Dudzińskigo, który w latach 2017-18 był także wiceprezesem NRL ds. stomatologii.

 • Czy izby lekarskie są potrzebne?

  Czy izby lekarskie są potrzebne?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Krzysztofa Madeja – prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 1993-2001 i wiceprezesa ósmej kadencji, o postrzeganiu lekarskiej tożsamości z okazji 100-lecia samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce.

 • Komu służy samorząd lekarski?

  Komu służy samorząd lekarski?

  Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią profesora Andrzeja Matyi, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2018-2022.

14 artykułów - strona 1 z 2

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Współpraca

Centrum komunikacji klinicznej logo