mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Życie górników, życie pacjentów, dziennikarska uczciwość

    Felieton przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela.

  • Każdy powinien bić się we własne piersi

    Lekarz nie powinien zdradzać szczegółów dotyczących procesu leczenia i ostatnich dni swojego pacjenta. Ale chyba równie oczywiste jest, a w każdym razie powinno być, że dziennikarze pewnych pytań nie zadają - pisze Małgorzata Solecka.

  • Kubeł zimnej wody

    Ewa Kopacz w swoim exposé praktycznie zerwała ze swoim środowiskiem. Jeżeli ktoś miał nadzieję, że premier-lekarz powie coś ważnego, coś, na co oczekują miliony pacjentów i setki tysięcy pracowników systemu opieki zdrowotnej, musiał się tęgo rozczarować - pisze Maciej Biardzki.

  • Znowu interes polityczny okazał się najważniejszy

    To zaskakujące, że Ewa Kopacz, która potrafiła być niezwykle krytyczna wobec tak dobrego ministra, jakim był prof. Religa, nie dostrzega indolencji Bartosza Arłukowicza, którego od profesora dzieli przepaść.

  • Miałem sen...

    ...że premierem została kobieta-lekarz. Że w swoim exposé powiedziała, iż jednym z priorytetów jej rządu będzie ochrona zdrowia. Że rekomendacje szczytu sprzed sześciu lat nie zostały zrealizowane, ponieważ była wtedy tylko ministrem zdrowia, ale teraz jako premier trzyma wszystkie sznurki w ręku - pisze Maciej Biardzki.

  • Porozmawiajmy o samorządzie... merytorycznie

    Samorząd lekarski jest obecnie w Polsce traktowany jak Kościół w zateizowanych społeczeństwach: pielęgnuje tradycje, zachowuje pewną obrzędowość, spełnia funkcje towarzyskie, ale nikt nie traktuje poważnie jego zasadniczej funkcji.

  • Wyzwanie dla prawa i społeczeństwa

    W propozycji ministerstwa dotyczącej leczenia niepłodności nie wspomina się o diagnozie kobiety lub mężczyzny mających trudności z poczęciem dziecka. Co więcej, ani oni, ani zarodek nie są traktowani w projekcie ustawy jako pacjenci.

  • Dlaczego został

    Ewa Kopacz podobno zdecydowała się na pozostawienie Arłukowicza na stanowisku za namową Tuska. Minister zdrowia nie może jednak spać spokojnie, czekając na koniec kadencji. – Jeśli się potknie i przewróci, nikt mu już ręki nie poda – słyszymy w Platformie.

  • Kontrowersyjny pomysł ministerstwa zdrowia

    Propozycja Ministerstwa Zdrowia, by kryterium do kwalifikacji leczenia zaćmy był pomiar ostrości widzenia (≤0,4), a nie, jak było dotychczas, autonomiczna decyzja lekarza poparta subiektywnymi odczuciami pacjenta, to bardzo kontrowersyjny pomysł – uważa Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

  • 26. miejsce

    Choć w ostatnich siedmiu latach w Polsce niejedno zmieniło się na plus, do tego bilansu z pewnością nie zalicza się ochrona zdrowia.

  • Pacjent czy klient?

    Nad jasnymi i ciemnymi stronami coraz częściej spotykanej u pacjentów mentalności "konsumenckiej" zastanawia się dr n. społ. Błażej Kmieciak.

  • Szramik: Dlaczego lekarze nie powinni strajkować?

    Właściwie wszystko przemawia za tym, by się znowu zbuntować. Umiemy to robić, mamy dobre doświadczenia. Tylko że... rząd bardzo by chciał, żebyśmy zastrajkowali! – pisze Zdzisław Szramik z OZZL.

  • Rykoszet

    Władza nie musi realizować pakietu kolejkowego, zwłaszcza że jego porażka może szybko zagłuszyć wizerunkowy efekt europejskiego awansu premiera. Do tego niezbędna jest jednak wymiana ministra zdrowia.

  • Walka z chorobą czy z systemem?

    Polski system opieki zdrowotnej nie znosi wolności i kompetencji pacjenta, a ludzie nim sterujący dodatkowo pilnują, aby nie dopuścić do dobrych relacji pacjent-lekarz - pisze Piotr Piotrowski z Fundacji 1 Czerwca.

  • Samobójczy atak na lekarzy

    Chcąc uderzyć w lekarzy, śląski wojewoda niechcący ujawnił, na jak kruchych podstawach funkcjonują szpitale, jak chaotyczne i nieżyciowe są przepisy regulujące działalność publicznej służby zdrowia i jak wielkie są niedobory lekarzy - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Gdy in vitro idzie do psychologa

    Lektura opublikowanych w ostatnim czasie opinii dotyczących projektu Ustawy o leczeniu niepłodności uświadamia, że do polskiej dyskusji bioetycznej na poważnie dołączył wątek psychologiczny. Z dokładnej analizy części stanowisk wynika jednak, że nie w pełni zrozumiano, jak ważne są potencjalne konsekwencje natury psychicznej, które wiążą się z korzystaniem z metod wspomaganego rozrodu - pisze dr n. społ. Błażej Kmieciak.

  • Jak partia mówi, że da...

    W ustroju słusznie minionym powtarzano taki żart: „Jak partia mówi, że nie da, to nie da. A jak mówi, że da – to mówi!”. Czasy się zmieniły. Żart się zdezaktualizował. W połowie. Partie teraz nie mówią, że nie dadzą. Specjaliści od PR już nad tym czuwają. Ale za to jak mówią, że dadzą – to mówią!

  • Bukiel: Cynizm, pokaz siły?

    Zgodnie z logiką zaprezentowaną przez Trybunał Konstytucyjny to, do czego Naczelna Rada Lekarska jest upoważniona z mocy ustawy, nie mieści się w zakresie jej działania! – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Dwugłos o darmowych lekach dla emerytów

    Oszczędności NFZ są coraz większe, a Platforma nie chce darmowych leków dla ubogich seniorów – oskarża Zbigniew Kuźmiuk (PiS). - To ja zabrałem te leki emerytom – ogłasza Jan Filip Libicki (PO).

  • Karna kompania dla Pstrowskiego

    Od lekarza POZ pakiet kolejkowy nie oczekuje czujności onkologicznej, a wykonania wyznaczonej „normy produkcji nowotworów”.

1677 artykułów - strona 57 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.