mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Klimczak: Migracja pieniędzy NFZ? Już to znamy

    Dlaczego polski resort zdrowia naraża się na krytykę w związku z opieszałością we wdrażaniu unijnej dyrektywy transgranicznej? Jeżeli wśród zawiłości unijnego prawa nie wiadomo o co chodzi, chodzi jak zwykle o pieniądze - pisze Dariusz Klimczak, członek Zarządu Województwa Łódzkiego (PSL).

  • Karczewski: Bolączki polskiego systemu

    Z wielu dyskusji wyłaniają się dwie główne bolączki naszego systemu ochrony zdrowia. Pierwszy to zbyt niskie finansowanie służby zdrowia ze środków publicznych. Drugim jest luka pokoleniowa, która występuje w wielu specjalnościach lekarskich i dotyczy m.in. chirurgii ogólnej – pisze wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

  • Bukiel: Największy problem polskiej służby zdrowia

    Politycy zajmujący się ochroną zdrowia nie odnoszą się do przedstawianych problemów i nie dyskutują merytorycznie nie dlatego, że nie potrafią albo że nie wiedzą, jakie są rozwiązania. Oni po prostu nic nie mogą – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Borek: Kłopot rządu z Europą

    Polski prounijny rząd pokazuje, że pozwoli nam, obywatelom, wejść do Unii tylko wtedy, gdy mu się to opłaca. W zdrowiu się nie opłaca, więc integracji nie będzie - pisze Ewa Borek.

  • Minister transkontynentalny

    Co tam szczegóły prawne dotyczące wyjazdów polskich pacjentów za granicę. Są inne kwestie transgraniczne, ba – transkontynentalne, w znacznie większym stopniu zajmujące szefa resortu zdrowia, który na tydzień leci z premierem do Afryki.

  • Prowizorka zawsze najtrwalsza

    Tylko prowizorka jest trwała – mówi doświadczenie. Resort zdrowia pospołu z resztą rządu, posłami i senatorami każdego dnia dają nam tego dowody.

  • Opiekuję się dzieckiem, nie mam czasu demonstrować

    Robić nadgodziny, żeby móc kupić dziecku leki, czy zostać w domu i rehabilitować syna? Jak długo jeszcze pociągnę, sypiając po 5 godzin na dobę, żeby zapewnić dziecku "bezpłatne" leczenie i "bezpłatną" rehabilitację? – pyta ojciec niepełnosprawnego chłopca.

  • Piecha: Maść dla rządu

    Rząd dla dobra pacjenta naraził go na stres, bo nie przygotował mu warunków do korzystania z konstytucyjnego prawa do opieki zdrowotnej - powiedział podczas obrad Senatu Bolesław Piecha (PiS).

  • Pacjenci odchodzą z kwitkiem

    Ministerstwo zdrowia od momentu wprowadzenia tzw. ustawy refundacyjnej bardzo rzadko chwali się swoimi sukcesami polegającymi na oszczędnościach w NFZ z tytułu wydatków na refundację leków, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jednocześnie gwałtownie rosną dopłaty pacjentów do leków refundowanych - pisze poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

  • „Pacjent, głupcze!”

    Ceny i zasady w polskim systemie ustala grono lobbystów zainteresowane tym, żeby ograniczyć konkurencję lub maksymalnie podnieść rentowność wykonywanych przez siebie procedur. Wykorzystują do tego polityków i ogłupiałe, poszukujące sensacji media - pisze Maciej Biardzki.

  • Balicki: Nie zdrowie, tylko biznesplan

    NFZ nie płaci za leczenie, tylko za produkty. Kliniki stają się więc przedsiębiorstwami i chcą produkować jak najwięcej pojedynczych usług – mówi Marek Balicki, krytykując wprowadzanie neoliberalnych zasad do opieki zdrowotnej.

  • Bukiel: Rząd zapowiada, że system będzie niewydolny

    Dlaczego rządowi zależy na wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - zastanawia się Krzysztof Bukiel.

  • Bukiel: Dość pomiatania zawodem lekarza w Polsce

    Lekarz jest zły, gdy pracuje za dużo i zły, gdy nie chce dyżurować. Jest zły, gdy jeździ na konferencje (bo na pewno bierze łapówki od firm), i zły, gdy nie jeździ (bo mu się nie chce uczyć) - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Szymiec-Raczyńska: Ramowy program reformy

    Nieco ponad rok temu obiecywałam przygotowanie ramowego programu reformy służby zdrowia. Program jest już gotowy. Fundamentem proponowanego systemu – podobnie jak dziś – jest powszechność ubezpieczenia zdrowotnego i równy dostęp do świadczeń medycznych finansowanych w ramach tego ubezpieczenia.

  • Biardzki: Czy NFZ chce popełnić seppuku?

    Windykacja przez NFZ należności za leczenie nieubezpieczonych pacjentów to rozpoczęcie konfliktu z milionami obywateli „święcących się na czerwono” w systemie eWUŚ - pisze Maciej Biardzki.

  • Bukiel: Lekarze – oficerowie z pensją kaprala

    Podobno nadmiernie wysokie płace lekarzy są głównym powodem ruiny finansowej szpitali.

  • Bukiel: Leczenie bezpłatne czyli... niezgodne z konstytucją

    Obywatelu Polaku, musisz być leczony za darmo i kiepsko, a jak nie chcesz być leczony kiepsko, musisz zapłacić 100% ceny, mimo że jesteś "ubezpieczony" w NFZ – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Czy informowanie społeczeństwa o kosztach zdrowia ma sens?

    Włączenie pacjentów w świadome zarządzanie zdrowiem to chyba najważniejsze wyzwanie stojące przed osobami zarządzającymi w Polsce zdrowiem publicznym.

  • Rezydent – niechciany element systemu?

    Młody lekarz robiący specjalizację w ramach tzw. rezydentury nie jest nikomu potrzebny, a na pewno nie ministerstwu zdrowia. Okazuje się, że to państwo go uczy i robi z niego prawdziwego lekarza-specjalistę, za co powinien być głęboko wdzięczny, najlepiej dożywotnio - pisze Zdzisław Szramik.

  • Lojalka dla rezydenta

    Resort zdrowia zaproponował, by młodzi lekarze, którzy nie podejmą pracy w systemie, zwracali koszty rezydentury. Trudno sobie wyobrazić reakcję lekarzy inną od tej, która nastąpiła, czyli głośnego ich protestu. Ale powiedzmy sobie szczerze, że obecny stan rzeczy także woła o pomstę do nieba - pisze Maciej Biardzki.

1677 artykułów - strona 65 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.