Wiceminister zdrowia Adam Fronczak skierował do pracowników opieki zdrowotnej apel o empatię wobec dzieci - ofiar przemocy, o udział w szkoleniach dotyczących zajwiska przemocy w rodzinie oraz o reagowanie na wszelkie sygnały mogące świadczyć o takiej przemocy i inicjowanie działań w celu przerwania cierpienia dzieci.
W związku z zapowiadanym przez rząd wprowadzeniem oszczędniejszego systemu zarządzania finansami poszczególnych resortów, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji na temat przewidywanych ograniczeń w dostępie dzieci oraz matek do świadczeń profilaktycznych, diagnostyczno–leczniczych oraz rehabilitacyjnych.
Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie organizację profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami w latach 2005-2007 (I półrocze), w tym brak koordynacji sprawowania nadzoru i kontroli tej opieki przez zobowiązane i upoważnione instytucje.
51-letni pielęgniarz Czesław Buśko i 47-letni Janusz Cygański, pilot śmigłowca Mi-2+ Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zginęli w katastrofie. Ciężko ranny jest lekarz Andrzej Nabzdyk, który razem z nimi leciał na pomoc poszkodowanym w karambolu, do którego doszło po godzinie 7.20 na 102. kilometrze autostrady A-4, w rejonie Wrocławia, między Wądrożem Wielkim a Budziszowem. Lekarze, który walczą o jego życie, apelują o oddawanie krwi B Rh+.
16 lutego w Senacie odbyła się konferencja "Prawa i obowiązki jednostek samorządu terytorialnego jako organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej w kontekście rządowego planu przekształceń szpitali - przyszłość szpitali samorządowych".
13 lutego w obecności wielkopolskiego Przemysława Paci w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano umowy przekazania 14 respiratorów transportowych dla jednostek ochrony zdrowia w Poznaniu. Sprzęt zakupiony przez Fundację św. Krzysztofa z Wrocławia trafi przede wszystkim do szpitalnych oddziałów ratunkowych.
5 zł za każdą wizytę lekarską i 10 zł za dobę pobytu na oddziale szpitalnym - takie stawki tzw. opłaty porządkowej chcieliby wprowadzić szefowie szpitala w Puławach. Zamierzają do tego pomysłu przkonać posłów, aby w całym kraju drobne opłaty za wizytę w przychodni lub pobyt w lecznicy odstraszyły pacjentów, którzy wcale nie potrzebują pomocy.
Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński przewodniczył spotkaniu na temat stworzenia jednorodnego "Portalu informacyjnego ochrony zdrowia na terenie województwa opolskiego". W spotkaniu uczestniczyła również wicemarszałek województwa opolskiego Teresa Karol oraz przedstawiciele m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia, Opolskiego Centrum Zdrowia Publicznego, Urzędu Statystycznego i Okręgowej Izby Lekarskiej.
16 lutego 2009 roku Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uroczyście podpisał umowy z 17 placówkami ochrony zdrowia w regionie na wyposażenie szpitali w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W sumie placówki otrzymają z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013 ponad 17 milionów złotych.
Brak właściwej opieki nad dziećmi, łóżek i stołówki dostosowanej do potrzeb matek karmiących - to główne zarzuty rodziców małych pacjentów, którzy przebywali w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Władysława Buszkowskiego przy ul. Langiewicza w Kielcach.
Ponad setka różnego rodzaju sprzętu i aparatury medycznej niezbędnej w diagnozowaniu i leczeniu stanów nagłych zostanie zakupiona dla Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku dzięki unijnej dotacji. Jest to największa jak dotąd dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia.
Rzecznik Praw Obywatelskich przygotowuje "białą księgę", w której opisze reakcje Ministerstwa Zdrowia na jego liczne wystąpienia - informuje "Dziennik". Według zapowiedzi dr. Janusza Kochanowskiego, "biała księga" pojawi się na wiosnę, będzie ogólnie dostępna, a jej pierwszy egzemplarz otrzyma minister Ewa Kopacz.
- Po to jestem rzecznikiem, żebym nie odpuszczał. Choć to często walka z wiatrakami - przyznaje RPO, który nie ma inicjatywy legislacyjnej, może tylko "czepiać się i nękać".
Dostępne już są wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego w sesji wiosennej 2009 roku. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 813 lekarzy stażystów, uzyskując średnio 141,1 punktu. Maksymalny wynik wśród stażystów wyniósł 177, a minimalny - 57 punktów. 40 stażystów nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu, które wyniosło 111 punktów.
Na biurko dyrektora Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie mają trafić pisemne relacje osób dyżurujących w nocy z piątku na sobotę na oddziale położniczo-noworodkowym. Placówka wzmocniła ochronę. To pokłosie porwania noworodka przez 21-letnią Ewalinę G.
Pod zarzutem przyjmowania korzyści majątkowych funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Jana N. - lekarza sądowego oraz Krzysztofa K. - byłego dochodzeniowca jednej z trójmiejskich komend policji.
Jeden z lekarzy zatrudnionych w szpitalu powiatowym w Świebodzinie (Lubuskie) pozwał placówkę o 4 tys. zł za pracę przekraczającą normy, co uniemożliwiało mu skorzystanie z wypoczynku, a to stanowiło zagrożenia dla jego zdrowia. Leszek Boczkowski zarzucił również lecznicy, że przemęczenie utrudniało mu koncentrację i naukę, co spowodowało przedłużenie przebiegu stażu specjalizacyjnego.
Zarząd Związku Miast Polskich "z zainteresowaniem przywitał" adresowany do jednostek samorządu terytorialnego, wieloletni program rządowy "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia", którego założenia zostały przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów 3 lutego.
Związek Powiatów Polskich w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz negatywnie ocenił działania podejmowane przez resort, dotyczące konsultacji projektu Uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wysłał listy do 3 posłów PiS: Zbigniewa Religi, Bolesława Piechy i Andrzeja Sośnierza z prośbą o wystąpienie przez nich z interpelacją poselską w sprawie zaniżenia przez NFZ wyceny refundowanych świadczeń zdrowotnych – szpitalnych w roku 2009 w stosunku do roku 2008 (nieodpowiednie zwiększenie ceny punktu rozliczeniowego w ramach JGP).
W ostatnich dniach funkcjonariusze poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy osoby: Bartłomieja K., Agnieszkę G. oraz Małgorzatę N. – pracowników firm dystrybuujących środki medyczne podejrzewanych o fałszowanie dokumentacji medycznej, a także wyłudzenie pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia w wysokości co najmniej 2 mln zł.