mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • 100 lat szpitala MSWiA w Łodzi

    Już 100 lat istnieje szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admininistracji przy ulicy Północnej w Łodzi. W uroczystym jubileuszu uczestniczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wraz z dyrektorem generalnym Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Sławomirem Wasilczykiem, abp Władysław Ziółek, a także posłowie i senatorowie ziemi łódzkiej (Stefan Niesiołowski, Wojciech Olejniczak, Krzysztof Kwiatkowski).

  • Roczna podstawa składki zdrowotnej

    5 grudnia do sejmowej Komisji Zdrowia wpłynął poselski (autorstwa PO) projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. z 2008 r. nr 164, poz. 1027).

  • Samorządowcy odrzucają ofertę NFZ

    Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wraz ze starostami powiatów: buskiego, kazimierskiego, kieleckiego, koneckiego, pińczowskiego i skarżyskiego nie zaakceptowali warunków kontraktów proponowanych na 2009 rok przez Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Mali pacjenci przyznali Order Uśmiechu

    8 grudnia po raz ósmy w gościnnych progach Teatru Polskiego we Wrocławiu spotkały się dzieci wyleczone z choroby nowotworowej. Tegoroczne spotkanie było szczególne, ponieważ na wniosek dzieci przebywających w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich (oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głogowie) Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała swój już 881. order przyjacielowi Kliniki – Otylii Jędrzejczak.

  • Maleje konkurencja w prywatnej medycynie

    Na rynku prywatnych centrów medycznych zaczyna dominować tendencja silnie oligopolistyczna. Coraz więcej firm medycznych jest skupowanych przez fundusze inwestycyjne – wynika z najnowszej analizy Instytutu Globalizacji.

  • Tomograf komputerowy w bytomskim szpitalu

    Przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" rozpoczęto 5 grudnia uroczystość uruchomienia w Wojewódzkim Szpitalu Wojewódzkim nr 4 w Bytomiu Pracowni Tomografii Komputerowej. Data otwarcia zbiegła się z obchodzonym na Śląsku świętem górników - "Barbórką". Szpital nr 4 w Bytomiu, choć dziś wojewódzki, dla wielu mieszkańców regionu pozostał z nazwy "szpitalem górniczym".

  • Wysyłki zaproszeń nie będzie

    Planowana na grudzień wysyłka imiennych zaproszeń dla kobiet na badania cytologiczne i mammograficzne nie odbędzie się. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia unieważniła postępowanie o udzielenie zamówienia, gdyż we wszystkich złożonych ofertach zaoferowana cena za realizację zamówienia przekroczyła kwotę, którą NFZ mógł przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięcia.
    "Kolejny raz wysyłka zaproszeń prowadzona przez Centralę NFZ niszczy program" - komentuje Dolnośląskie Centrum Onkologii.

  • Samorządy angażują się w programy profilaktyczne

    21 samorządów powiatowych i gminnych w województwie kujawsko-pomorskim wzięło w tym roku udział w akcjach przeprowadzanych w ramach Regionalnego Programu Edukacyjnego w Zakresie Profilaktyki raka Jelita Grubego i Prostaty. Wolę realizacji programu w roku 2009 wyraziło 29 samorządów.

  • Angiograf w Białymstoku uruchomiony [materiał archiwalny]

    Oficjalne uruchomienie nowego angiografu odbyło się 9 grudnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W uroczystości udział wziął Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, wojewoda Maciej Żywno, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy, którzy przyczynili się do zakupu tego urządzenia.

  • CEM odpowiada na zastrzeżenia do PES z interny

    Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi poinformowało, że na swojej stronie internowej opublikowane zostało uzasadnienie rozstrzygnięć dotyczących złożonych zastrzeżeń do zadań testowych na ostatnim egzaminie testowym z chorób wewnętrznych.

  • "Zacny Uczynek" dla prof. Skalskiego

    5 grudnia prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie został uhonorowany nagrodą "Zacny Uczynek". Uroczystość rozdania nagród miała miejsce w Hotelu Bristol w Warszawie.

  • 10-lecie Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere

    9 grudnia mija 10 lat od zarejestrowania Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. Zebranie założycielskie odbyło się 25 sierpnia 1998 r. W 1989 r, sąd zarejestrował Stowarzyszenie, wtedy jeszcze pod nazwą Stowarzyszenie Obrony Pacjentów. 7 grudnia br. odbyło się w siedzibie Oddziału Stowarzyszenia w Białymstoku uroczyste posiedzenie Zarządu.

  • Zmiany w opiece profilaktycznej nad pracownikami

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

  • "Utrudniała postępowanie" zgodnie z prawem?

    Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi zaprotestowała przeciwko działaniom policji w Piotrkowie Trybunalskim wobec lekarki tamtejszego szpitala. Skargę w sprawie postępowania policji OIL wysłała m.in. do ministra spraw wewnętrznych i administracji, komendanta głównego policji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Sama lekarka złożyła zażalenie na zatrzymanie do piotrkowskiego sądu, zamierza ubiegać się o odszkodowanie za niesłuszne, jej zdaniem, zatrzymanie i pomówienie przez policję w mediach.

  • Kliniki nadal spierają się z NFZ

    Dyrektorzy ok. 40 szpitali klinicznych i instytutów medycznych z całej Polski nie doszli do porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie wyceny punktu rozliczeniowego w kontraktach na przyszły rok. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na 16 grudnia.
    Szefowie lecznic oczekują, że Fundusz za procedury wysokospecjalistyczne wykonywane w ich placówkach zapłaci o 20% więcej niż w pozostałych. Za podstawowe świadczenia domagają się 63 zł za punkt.

  • Kolejne szpitale ulegają dyktatowi NFZ

    Już 10 świętokrzyskich szpitali podpisało kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jako pierwsze z zawiązanego na początku listopada Porozumienia Świętokrzyskiego wyłamały się pod koniec miesiąca niepubliczne lecznice w Jędrzejowie i Kielcach, a także niepubliczny Dziecięcy Szpital "Górka" w Busku-Zdroju oraz publiczny powiatowy Sandomierzu. W pierwszym tygodniu grudnia dołączyły do nich placówki w Opatowie, Ostrowcu, Starachowicach, Staszowie i Włoszczowie oraz MSWiA w Kielcach.

  • Wciąż kształcimy zbyt mało specjalistów

    Ministerstwo daje za mało pieniędzy na rezydentów, a w szpitalach nie ma dla nich dostatecznie dużo miejsc. Sytuację jeszcze pogarszają nowe zasady rekrutacji na specjalizacje - przekonywali specjaliści podczas spotkania wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z Zespołem Konsultantów Wojewódzkich w poszczególnych dziedzinach medycyny, farmacji oraz innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

  • Nowy sprzęt w Zielonej Górze

    140 tys. zł wydał Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze na zakup 20 nowych kardiomonitorów. Nowoczesna aparatura trafiła do 10 oddziałów placówki, m.in.: położniczo-ginekologicznego, onkologicznego, torakochirurgicznego, pulmonologicznego, chirurgii ogólnej, Centralnego Bloku Operacyjnego, wewnętrznego, stacji dializ, zakaźnego.

  • Nagroda dla naukowca z AMG

    Dr Marcin Skrzypski asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii AMG został laureatem nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych.

  • Czy wielkopolskie szpitale zdążą?

    3 grudnia Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia odwołał prowadzone w trybie konkursu ofert postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale na lata 2009-2011.

98919 artykułów - strona 4382 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.