Z kraju

  • Nowy algorytm podziału środków na PRM

    Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Jednak nowe przepisy będą działały tylko przez rok.
    Wysokość środków będzie dodatkowo uzależniona od liczby zespołów ratownictwa medycznego oraz od proporcji między średnim kosztem zespołu podstawowego a średnim kosztem zespołu specjalistycznego.

  • Powstanie Pomorskie Centrum Traumatologii

    Samorząd województwa pomorskiego przekazał 92,7 mln zł na dokończenie budowy Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Gdańsku. Umowę w tej sprawie z wykonawcą inwestycji - Grupą 3J S.A. z Warszawy - podpisał marszałek Jan Kozłowski oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski.

  • Powiaty chcą telemedycyny

    14 listopada na posiedzeniu Konwentu Starostów Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu omówiono projekt wdrożenia w życie elementów telemedycyny ratunkowej celem stworzenia spójnego systemu ratownictwa kardiologicznego w regionie.

  • Szulc: Podwyżki nie tylko w wartości punktu

    W lecznictwie zamkniętym nie będzie mniej pieniędzy w związku z wygaszeniem ustawy wedlowskiej, niż było w roku 2008 - zadeklarował w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc. - Nie ma takiej możliwości prawnej, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał szpitalom mniej pieniędzy w kontraktach, niż przekazał w roku 2008, w wyniku połączenia dwóch strumieni - dodał.

  • Plotki o odejściu minister Kopacz

    Na razie nie wybieram się do europarlamentu - powiedziała Radiu ZET minister zdrowia Ewa Kopacz. - Mnie trudniej zabić niż kota, a zmęczenie raczej mnie mobilizuje, niż działa destrukcyjnie - dodała. To odpowiedź na doniesienia dziennika "Polska", który zapowiedział jej odejście ze stanowiska.

  • Senat poparł zniesienie podatku Religi

    4 grudnia Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, uchwaloną przez Sejm na posiedzeniu 21 listopada. Był to pilny rządowy projekt ustawy.

  • Szczecińskie kliniki w Policach

    W szpitalu w Policach (Zachodniopomorskie), który z dniem 1 lutego ub. roku został przejęty przez Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, uruchomiono już klinikę chirurgii, klinikę diabetologii i chorób wewnętrznych oraz klinikę rozrodczości i ginekologii.

  • Zakończenie budowy hospicjum w Suwałkach

    3 grudnia został dokonany odbiór końcowy budynku Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej przy ul. Szpitalnej w Suwałkach. - W znacznym stopniu zabezpieczy on zapotrzebowanie na świadczenia z zakresu stacjonarnej opieki hospicyjnej na terenie miasta Suwałk i okolicy - przekazał Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa podlaskiego.

  • Prof. Szczeklik Człowiekiem Roku w Ochronie Zdrowia

    Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano laureatów i wyróżnionych w konkursie "Sukces Roku 2008 w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny", któremu patronuje minister zdrowia Ewa Kopacz. Kapituła konkursu, ze względu na wybitne osiągnięcia, postanowiła przyznać tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia prof. Andrzejowi Szczeklikowi.

  • MZ planuje informatyzację systemu ochrony zdrowia

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Główne założenia tego projektu to prowadzenie dokumentacji medycznej w formie elektronicznej, zapisy na wizyty u lekarzy przez internet oraz udostępnienie on-line informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach medycznych.

  • Ponad 7 mld zł w budżecie na zdrowie

    Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska poinformowała wczoraj w Sejmie, że w projekcie ustawy budżetowej na rok przyszły w ramach działu "Ochrona zdrowia" zostały zaplanowane wydatki na poziomie 4 655 mln zł, co stanowi wzrost o 8,6% w stosunku do ustawy budżetowej na rok 2008.

  • Bonifratrzy przejmują kolejny szpital

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Ludwika Rydygiera w Katowicach-Bogucicach od 1 stycznia 2009 r. będzie likwidowany. Pacjenci byliby przyjmowani do 31 marca, a likwidacja miałaby potrwać do końca czerwca. Do oddania nieruchomości stanowiącej własność Prowincji Polskiej pw. Zwiastowania NMP Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego w Polsce wzywają bonifratrzy.

  • Nowy SOR na Mazowszu

    Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek otworzył nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej pw. św. Anny przy ul. Barskiej w Warszawie.

  • Plan naprawczy w Suwałkach

    Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach Grzegorz Gałązka przedstawił Radzie Społecznej lecznicy nowy plan restrukturyzacji placówki. Szef SPSW zrezygnował z pomysłu przekształcenia zakładu w spółkę prawa handlowego, dzięki czemu Rada najprawdopodobniej plan zatwierdzi.

  • "HCV – ukryta epidemia"

    "HCV – ukryta epidemia" - pod takim hasłem odbyła się 3 grudnia w Warszawie debata, zorganizowana przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Spotkanie zainaugurowało kampanię edukacyjną dotyczącą Hepatitis C Virus – najgroźniejszego wirusa powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C. Kampania ma też na celu wdrożenie Narodowego Programy Zwalczania Zakażeń HCV.

  • Powiaty chcą pomocy finansowej dla szpitali

    Zarząd Związku Powiatów Polskich podjął decyzję o organizacji na początku stycznia 2009 roku otwartego posiedzenia z udziałem członków Komisji Rewizyjnej, Przewodniczących Konwentów Powiatów, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, dyrektorów szpitali powiatowych, poświęconego wyłącznie problematyce funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

  • Spółka z zyskiem

    Szpital Miejski w Zambrowie (Podlaskie) zamknie ten rok milionowym zyskiem. - To sporo, chociaż 600 tysięcy wynika z amortyzacji, przy bilansowaniu się spółki to są czyste pieniądze – mówi Przemysław Chrzanowski, prezes jedynej w regionie lecznicy-spółki.

  • Na pacjentów można liczyć

    Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Suwałkach otrzymał sprzęt medyczny o wartości prawie 61 000 złotych. Większość środków (55 tys.) ofiarowali podatnicy, przekazując 1% swego podatku.

  • 8 lekarzy podejrzanych o korupcję

    Policjanci CBŚ zakończyli wielotygodniowe śledztwo w sprawie łapówek przyjmowanych przez lekarzy z kilku szpitali w południowej Wielkopolsce w zamian za odroczenie odbycia służby wojskowej oraz uniknięcia kary w prowadzonych postępowaniach karnych. Łącznie zarzutami objęto 40 osób, wśród których było 8 lekarzy i laborant.

  • Szpitale chcą wyższej wyceny punktu

    Zdaniem wielu dyrektorów szpitali w Warmińsko-Mazurskiem, wzrost stawek Narodowego Funduszu Zdrowia za punkt rozliczeniowy o 3 zł nie wystarczy, by pokryć koszty leczenia pacjentów i wyższych pensji pracowników. - Dlatego liczymy na wynegocjowanie lepszej wyceny świadczeń - mówi Roman Lewandowski, szef Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce.

98919 artykułów - strona 4383 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.