JM Rektor i Senat Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu przyznali tytuł doktora honoris causa prof. Jerzemu Władysławowi Kawiakowi z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie w uznaniu "nieprzeciętnego wkładu w rozwój nauki w wymiarze międzynarodowym, animację środowiska morfologów i biologów komórkowych".
Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania i wynegocjowania treści projektu umowy w sprawie zamówienia publicznego na zakup 23 śmigłowców oraz 1 symulatora lotów na rzecz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Lotnicze Pogotowie Ratunkowe".
19 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ligocie.
Jacek Domejko, wieloletni dyrektor Szpitala Powiatowego "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie) będzie nowym dyrektorem Akademickiego Centrum Klinicznego – Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku. Umowa z nim została podpisana 20 czerwca. Nowy dyrektor obejmie funkcję w połowie lipca.
Ratownicy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach zwyciężyli w IV Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - Ratownictwo 2008.
W zawodach, rozgrywanych w rejonie Suchej Beskidzkiej i Żywca, wzięło udział 61 załóg PSP, OSP, GOPR, WOPR, Policji z całej Polski, a także drużyny ratownicze z Turcji, Ukrainy, Serbii i Węgier.
Brak odpowiedniego finansowania szpitali może spowodować konieczność ich zamknięcia. Nie inaczej jest z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie). Wysiłki samorządu powiatowego, by wspomóc placówkę, przenieść starą bazę do nowej, uruchomić nowoczesny sprzęt i dokończyć realizację całej inwestycji rozbudowy szpitala, wydają się zupełnie daremne.
Podlaska Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, grupująca 8 związków zawodowych, nie zgadza się na podział Narodowego Funduszu Zdrowia na 6 regionalnych funduszy. Związkowcy wysłali do premiera Donalda Tuska list otwarty w tej sprawie.
Starostowie Dolnego Śląska zaprotestowali przeciwko dotychczasowym zasadom finansowania szpitalnej opieki medycznej i uznali, że wprowadzenie nowego systemu rozliczeń musi spowodować poprawę sytuacji finansowej szpitali powiatowych, nie pogłębiając powstałego tam kryzysu.
18 czerwca prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz przedstawił na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia informacje na temat nowego systemu rozliczeń NFZ ze szpitalami - systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP), który obowiązywał będzie od 1 lipca br.
19 czerwca w Kurowie (powiat suski, woj. małopolskie) rozpoczęły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy - Ratownictwo 2008.
Mistrzostwa rozpoczęły się konferencją prasową, podczas której zaprezentowano planowane zmiany w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym systemu powiadamiania, a także poinformowano o pilotażu wprowadzenia zmian systemowych w Małopolsce.
W południe przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej 15 w Warszawie odbyła się pikieta pracowników sanepidów, zorganizowana przez Sekcję Krajową NSZZ "Solidarność" Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jednocześnie związkowcy wystosowali pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz.
Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na dialog i postulaty związkowców, podejmując wszelkie możliwe działania w kierunku realizacji ich postulatów i poprawy sytuacji ratownictwa medycznego - zapewnił rzecznik prasowy resortu zdrowia Jakub Gołąb w odpowiedzi na zapowiedź akcji protestacyjnej Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.
12 czerwca grupa posłów KP Lewica wniosła do laski marszałkowskiej projekt ustawy likwidujący od 1 stycznia 2009 r. "podatek Religi" - poinformowała posłanka Anita Błochowiak. Zdaniem wnioskodawców ustawa, wprowadzona w zeszłej kadencji przez rząd Jarosława Kaczyńskiego i przyjęta przez Sejm 29 czerwca 2007 r., jest niekonstytucyjna oraz niesprawiedliwa, gdyż wszystkich kierowców obciąża odpowiedzialnością za wypadki spowodowane przez niektórych.
Gmina Zakopane podjęła decyzję o przeprowadzeniu szczepień przeciwko HPV, odpowiedzialnemu m.in. za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepieniami, które rozpoczną się jeszcze w czerwcu, zostaną objęte dziewczynki urodzone w 1996 r. (około 140 osób).
Od 18 czerwca zastępcą dyrektora ds. medycznych Dolnośląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jest Maciej Biardzki, lekarz specjalista II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych.
20 z 30 pielęgniarek zatrudnionych w Samodzielnym Zakładzie Opieki Długoterminowej w Katowicach-Szopienicach złożyło już wypowiedzenia umów o pracę. To efekt sporu płacowego - siostry domagały się podwyżek w wysokości 270 zł, a zaproponowano im 120 zł.
5 mln zł przyznali Radni Sejmiku Województwa Śląskiego Powiatowi Cieszyńskiemu na kontynuację rozbudowy i modernizację działu diagnostyczno-zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.
18 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tematem obrad była sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Wśród zaproszonych gości był m.in. członek Zarządu województwa Wojciech Kozak oraz dyrektor lecznicy Krzysztof Kłos.
NFZ zamierza uzależnić wysokość środków przyznawanych Szpitalnym Oddziałom Ratunkowym od stanu zdrowia przyjmowanych chorych.
Program leczenia dzieci chorych na hemofilię miał wystartować 1 lipca. Tymczasem w lipcu zostanie jedynie przeprowadzony konkurs ofert, żeby wyłonić podmioty, które będą ten program realizowały.