Z kraju

  • SN: Dyżur to nie nadgodziny

    Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sąd Najwyższego uchwałą z 13 maja (sygn. akt III PZP 3/07) uznała, że za czas dyżuru medycznego przysługuje wynagrodzenie przewidziane w art. 32j ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (jednolity tekst: DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.).

  • II Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna

    Logopedzi z całej Polski zebrali się 16 maja w sali Sejmu Śląskiego, by pomówić o wybranych problemach związanych z emisją głosu i związkami słuchu z głosem. W II Ogólnopolskiej Konferencji Logopedycznej uczestniczył wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz.

  • Kujawski samorząd chce komercjalizacji szpitali

    W Urzędzie Marszałkowskim w Bydgoszczy powstał dokument "Ochrona i promocja zdrowia w Województwie Kujawsko-Pomorskim", zawierający wstępne propozycje rozwiązań dotyczących przyszłości podległych regionalnemu samorządowi publicznych placówek medycznych. Wicemarszałek Edward Hartwich przedstawi je na najbliższym posiedzeniu sejmiku województwa, 19 maja.

  • OZZL: Strajk jest tylko kwestią czasu

    W rocznicę rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku lekarzy (10 maja 2007 r. – dwugodzinny strajk ostrzegawczy, 15 maja – jednodniowy strajk ostrzegawczy, 21 maja - początek strajku ciągłego) Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przyznał, że najważniejsze cele strajku nie zostały osiągnięte. Zaapelował też po raz kolejny do rządu o nawiązanie z OZZL konstruktywnego dialogu społecznego.

  • Schetyna: Wszystko będzie zależało od radnych

    Są różne metody, aby nie pozwolić samorządom iść na skróty. Można na jakiś czas uznać spółki, którym przekazywane będą szpitale, wyłącznie za operatorów - zarządzających. Właścicielem majątku pozostanie samorząd. Wszystko będzie zależało od decyzji radnych podejmowanych jawnie i przejrzyście - zapewnia wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

  • Majówka dla Zdrowia

    17 maja Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny organizuje dzień badań profilaktycznych pn. "Majówka dla Zdrowia". W tym dniu Fundusz propaguje badania profilaktyczne finansowane przez NFZ ze szczególnym naciskiem na profilaktykę cytologiczną i mammograficzną zapobiegającą nowotworowi szyjki macicy i piersi.

  • Pikieta pacjentów przed kancelarią premiera

    15 maja, w Światowym Dniu Mukopolisacharydozy i Chorób Rzadkich, około 200 osób ze Stowarzyszenia Chorych na Mukopolisacharydozę i Chorób Pokrewnych demonstrowało przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się refundacji leków ratujących życie zrzeszonych w Stowarzyszeniu dzieci.

  • Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

    Nadciśnienie tętnicze to schorzenie dotyczące 1,5 miliarda ludzi na całym świecie. Jest najważniejszym czynnikiem ryzyka chorób serca, nerek i udarów mózgu. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego ustanowiono w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na poważne konsekwencje wynikające z podwyższonego poziomu ciśnienia tętniczego krwi, na możliwości prewencji, diagnostyki oraz leczenia tej groźnej choroby.

  • Pierwszy PET-CT w Wielkopolsce

    W Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne HCP w Poznaniu uruchomiono pierwszy w Wielkopolsce pozytonowy tomograf emisyjny (PET-CT), służący głównie do wczesnego wykrywania komórek nowotworowych. Koszt wybudowania przychodni i wyposażenia jej w skaner wyniósł 12 mln złotych.

  • Ulegli dyktatowi NFZ

    Dwa największe na Pomorzu szpitale psychiatryczne - w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim - podpisały kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektorzy obu placówek zgodzili się na warunki finansowe proponowane im przez Fundusz. Dostali jedynie obietnicę, że w drugiej połowie roku będą mogli wrócić do negocjacji.

  • Ruszyła kampania "RyzyKOchania"

    15 maja roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się konferencja prasowa inagurująca kampanię społeczną "RyzyKOchania". Patronat nad kampanią objął Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski. Kampania organizowana jest przez Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Stowarzyszenie MANKO.

  • Wytwórnia Papierów Wartościowych nic nie wie o nowych receptach

    Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych nic nie wie o tym, że od lipca ma produkować nowe recepty, lepiej zabezpieczone przed podrobieniem. Ministerstwo Zdrowia już podało, że koszt nowej recepty wyniesie 3/4 grosza.

  • CPR-ów tyle, ile powiatów?

    Wicewojewoda lubuski Jan Świrepo spotkał się w Warszawie z wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Antonim Podolskim. Rozmawiali o organizacji systemu powiadamiania ratunkowego. Wojewoda przedstawił istniejący stan prac nad stworzeniem Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

  • FPZ: Świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne poza POZ

    13 maja w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". Ze strony Funduszu udział wzięli prezes Jacek Paszkiewicz i Krzysztof Klichowicz z Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej. Porozumienie Zielonogórskie reprezentowali Sekretarze PZ Bożena Janicka i Jacek Krajewski.

  • OPZZ żąda konsultacji w sprawie przekształceń szpitali

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych żąda przedstawienia przez premiera stanowiska rządu w sprawie problematyki zmian właścicielskich w ochronie zdrowia, jako sprawy ogólnonarodowej, na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

  • Coraz mniej anestezjologów

    Jak informuje Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów, na podstawie danych uzyskanych z Naczelnej Izby Lekarskiej o liczbie wydanych zaświadczeń o prawie wykonywania zawodu lekarza od momementu przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, do końca I kwartału br. wydano 788 takich zaświadczeń.

  • Skromna podwyżka dla stażystów

    Dziś wchodzi w życie znowelizowane 7 maja rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 81, poz. 486). Wprowadza ono podwyżkę zgodnie z planowana ustawą budżetową przewidująca wzrost wynagrodzeń o 30% dla lekarzy stażystów (z 1403 do 1824 zł), z wyrównaniem od 1 stycznia br.

  • Kaczyński: Prywatyzacja szpitali oznacza biznes kosztem zdrowia

    100 miliardów złotych - tyle najmniej warte są polskie szpitale, i stwarza się mechanizm, którzy ma sprzyjać ich prywatyzacji. A mamy już przykłady szpitali, które zostały zakupione przez właściciela ubojni, więcej jeszcze – przez zakład pogrzebowy. To bardzo dobre połączenie: zakład pogrzebowy jako właściciel szpitala. Można powiedzieć: kombinat - ironizuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

  • Ortopedzi mogą używać aplikacji NFZ o końca września

    W związku z ograniczoną liczbą dostępnych na rynku aplikacji obsługujących rozliczenia w rodzaju "Zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środkami pomocniczymi" prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz podjął decyzję o bezpłatnym udostępnieniu świadczeniodawcom programów umożliwiających te rozliczenia do końca września br.

98869 artykułów - strona 4447 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.