Z kraju

  • Nowy dyrektor podkarpackiego NFZ

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że 19 maja na stanowisko Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ została powołana Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, która w lutym została odwołana (po 14 latach pracy) z funkcji prezesa rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a w listopadzie ub. roku była typowana na ministra rozwoju regionalnego.

  • Dotacja na profilaktykę

    Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyjął projekt uchwały w sprawie przyznania dotacji podmiotowej dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Dotację w wysokości 27 750 zł szpital otrzymał na realizacje zadań w ramach profilaktyki chorób nowotworowych Programu zdrowotnego "Profilaktyka raka prostaty".

  • Konflikt w gryfickim szpitalu

    Anestezjolodzy z Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach zapowiedzieli zerwanie 8 czerwca ze skutkiem natychmiastowym umów kontraktowych. Władze województwa zażądały wyjaśnień od dyrektora szpitala.

  • Chaos zamiast debaty

    Nie odbyła się zaplanowana na 19 maja debata radnych województwa kujawsko-pomorskiego na temat przygotowanego w Urzędzie Marszałkowskim 139-stronicowego dokumentu zawierającego wstępne propozycje rozwiązań, dotyczących przyszłości podległych regionalnemu samorządowi publicznych placówek medycznych.

  • Nowy sprzęt dla "szpitalika"

    Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach otrzyma od Urzędu Miasta w Kielcach darowiznę pieniężną w wysokości 250 000 zł. Na przyjęcie pieniędzy Zarząd Województwa wyraził zgodę podczas dzisiejszego posiedzenia.

  • Porozumienie czy rozłam?

    17 maja w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ "Porozumienie Zielonogórskie". Gościem honorowym był wiceminister zdrowia Marek Twardowski. W zebraniu wzięły udział także dwie przedstawicielki Federacji PZ, Elżbieta Protasiewicz z Dolnego Śląska oraz Joanna Zabielska-Cieciuch z Podlasia.

  • Anestezjolodzy upominają się o "pomostówki"

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zaprotestował przeciwko wykreśleniu zawodu lekarza anestezjologa z wykazu prac o szczególnym charakterze, uprawniającego do nabycia prawa do wcześniejszej, "pomostowej" emerytury.
    Anestezjolodzy, jako wykonujący zawód o szczególnym charakterze – w zespołach operacyjnych i oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii – w myśl obecnie obowiązujących przepisów są uprawnieni do otrzymania wcześniejszej emerytury.

  • Bo Fundusz płacił za mało...

    Centrala Narodowego Funduszu poinformowała, że w wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wybrany został Sylwester Bierzanowski. Kandydat uzyskał 13 maja pozytywną opinię Rady ZOW NFZ.

  • Nowy dyrektor lubuskiego NFZ

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że 15 maja na stanowisko Dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu został powołany Stanisław Łobacz, pełniący tę funkcję od 30 listopada ub. roku, kiedy to dyrektor LOW NFZ Helena Hatka została mianowana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wojewody lubuskiego.

  • Wielkopolskie szpitale boją się JGP

    Dyrektorzy wielkopolskich szpitali twierdzą, że nie są przygotowani do wprowadzenia od 1 lipca br. systemu rozliczeń opartego o tzw. jednorodne grupy pacjentów. Piszą w tej sprawie protest do ministerstwa zdrowia, ostrzegając przed nadciągającym chaosem i proszą o przesunięcie terminu wdrożenia nowych zasad choćby o pół roku.

  • Najlepsze szpitale według "Super Expressu"

    "Super Express" opublikował listę 100 najbardziej przyjaznych pacjentom placówek medycznych. Wśród 304 ocenianych placówek zwyciężyło Pleszewskie Centrum Medyczne. W zestawieniu ujęto tylko szpitale wielospecjalistyczne.

  • Protest w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku

    Ponad 20 techników medycznych z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego w Białymstoku wzięło urlopy na żądanie. Do pracy nie przyszedł prawie nikt z personelu pomocniczego. Są problemy ze sterylizacją narzędzi, nie ma kto rozwozić materiałów, nie ma rejestratorek medycznych w poradniach. Są kłopoty z pracą laboratorium.

  • W Iławie trwają rozmowy lekarzy z dyrekcją

    26 maja to ostateczny termin osiągnięcia porozumienia między lekarzami a dyrekcją Szpitala Powiatowego w Iławie (Warmińsko-mazurskie) - powiedziała p.o. dyrektor placówki Elżbieta Gelert.

  • Zamieszanie wokół finansowania leczenia RZS

    Stowarzyszenia reumatyków domagają się od minister zdrowia Ewy Kopacz unieważnienia decyzji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza, nakładającej na lekarzy obowiązek rozpoczynania terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lekiem wskazanym przez Fundusz.

  • Samorządowcy krytykują wypowiedź szefa PiS

    Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego uznał wypowiedź Przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o "niebezpiecznej i skandalicznej reformie" oraz o tym, że w związku z przekazaniem szpitali samorządom "zbliża się przekręt 20-lecia" za skandaliczną i obraźliwą.

  • RPD w obronie szpitalnego oddziału

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do minister zdrowia Ewy Kopacz z pismem wyrażającym zaniepokojenie planowaną restrukturyzacją Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi w Poznaniu, w wyniku której nastąpi likwidacja jednego z oddziałów Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej.

  • Powtórna akredytacja dla szpitala w Chojnicach

    Szpital Specjalistyczny im. Jana Karola Łukowicza w Chojnicach (Pomorskie) uzyskał status szpitala akredytowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Lecznica uzyskała pełną, trzyletnią, akredytację ważną do 7 kwietnia 2011 roku.

  • "Pani minister użyła skrótu myślowego"

    Jak podaje "Gazeta Wyborcza", program profilaktyki dla dzieci chorych na hemofilię nie ruszy w zapowiadanym przez ministerstwo zdrowia terminie.
    6 maja, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej szefowa resortu Ewa Kopacz ogłosiła, że wszystkie dzieci od 2. do 18. roku życia chore na hemofilię rozpoczną leczenie profilaktyczne od 1 lipca.

  • Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

    912 świeczek, symbolizujących pamięć o osobach, zmarłych w Polsce na AIDS zapłonęło 18 maja na Placu Zamkowym w ramach obchodów Dnia Pamięci o Zmarłych na AIDS. Dotychczas na tę chorobę zmarły w Polsce właśnie 912 osoby.

  • OZZL: Narasta deficyt lekarzy na Mazowszu

    Obecnie najbardziej charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym w warszawskich i mazowieckich szpitalach jest narastający niedobór lekarzy w placówkach oferujących niekorzystne warunki zatrudnienia - ocenia Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

98872 artykuły - strona 4446 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.