Z kraju

  • PiS: Zwiększyć nakłady na zdrowie

    Władze łamią konstytucję nierealizując konstytucyjnego obowiązku zapewnienia obywatelom dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - twierdzi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. PiS przestrzega przed prywatyzacją szpitali i domaga się zwiększenia nakładów na służbę zdrowia.

  • Nowa lista refundacyjna, nowy wzór recept

    Minister zdrowia omówiła projekt zmian na listach leków refundowanych. Według resortu, dzięki proponowanym zmianom pacjenci zapłacą mniej za 85 preparatów, na liście znajdą się 23 nowe leki generyczne; wykreślono natomiast 140 pozycji z list, głównie preparatów, które nie są już produkowane lub zostały wycofane z obrotu. W wykazie chorób przewlekłych znalazły się 3 nowe jednostki. Do list nie dopisano żadnych nowych substancji.

  • Sanepid zamknął szpital

    W Szpitalu Miejskim w Tychach obowiązuje zakaz odwiedzin chorych, wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów, nieczynne są przyszpitalne poradnie specjalistyczne. W placówce stwierdzono zagrożenie epidemiologiczne. Na szpitalnych oddziałach stwierdzono przypadki infekcji wirusowej przewodu pokarmowego.

  • Nowe wcielenie szpitala powiatowego

    Od 1 maja 2008 usługi medyczne w powiecie wrzesińskim (Wielkopolskie) świadczy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, działający w ramach spółki Szpital Powiatowy we Wrześni Sp. z o.o.

  • Nowi szefowie śląskich szpitali

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał nowych szefów placówek opieki zdrowotnej. Dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku został Tomasz Zejer, Szpitala Kolejowego w Wilkowicach-Bystrej – Andrzej Piekarz, a Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Krystyna Kostyra.

  • Dofinansowanie dla jeleniogórskiego szpitala

    13 maja zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o przekazaniu 1 mln zł na zakup angiografu dla Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze. Środki pochodzą z budżetu województwa. Urządzenie kosztuje ponad 2 mln zł, a kolejny milion zostanie przekazany w przyszłym roku.

  • Kliniki nie będą spółkami

    Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia potwierdza, że rząd chce przekazać resortowi nadzór właścicielski nad klinikami. - Z projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zostanie wykreślony przepis, zgodnie z którym szpitale kliniczne mogą zmieniać formę prawną, pod warunkiem że 75% udziałów w spółce należy do uczelni medycznej, czyli obecnego organu nadzorczego tych placówek - dodaje rzecznik.

  • Pielęgniarki protestują

    Pielęgniarki i położne ze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczneho w Olsztynie rozpoczęły protest. Siostry przez 3 dni będą nosić czerwone koszulki z przypiętą plakietką z napisem "protest". Weszły w spór zbiorowy z dyrekcją, gdyż ta wycofała się z ustalonej wcześniej regulacji płac.

  • Prof. Górski rektorem UM w Łodzi

    13 maja odbyły się wybory na stanowisko Rektora Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Rektorem na kadencję 2008-2012 wybrany został kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii UMŁ (od 1998 r.), prof. dr hab. n. med. Paweł Górski.

  • OZZL: Dyżury lekarskie do TK

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy postanowił wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie, że przepisy art.32j ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, w tym zakresie, w jakim wyłączają lekarzy pełniących dyżury medyczne, z limitu godzin nadliczbowych (o których mowa w art. 151 §3 kodeksu pracy) obejmującego czas tych dyżurów – są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości obywateli i zakazem dyskryminacji (art. 32 Konstytucji).

  • Najnowszy rezonans magnetyczny już w Polsce

    Pokaz działania najnowszego, 32-kanałowego systemu rezonansu magnetycznego był główną atrakcją konferencji "Postępy w diagnostyce MR", zorganizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.

  • 40-60% Polaków cierpi na otyłość brzuszną

    40-60% Polaków cierpi na otyłość brzuszną, która jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia oraz cukrzycy typu II. Takie wnioski płyną z międzynarodowych badań IDEA (International Day for the Evaluation of Abdominal Obesity), którymi objęto 170 tys. osób z 63 krajów.

  • ŚUM nie pozyska nowych szpitali

    Wygląda na to, że starania Śląskiego Uniwersytetu Medycznego o przejęcie z rąk Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu oraz Szpitala św. Barbary w Sosnowcu spełzną na niczym. Poprzedni Zarząd Województwa był gotów pozbyć się obu placówek, ale obecne władze samorządowe zapowiedziały, że lecznic nie oddadzą.

  • III edycja kampanii wykrywania i profilaktyki PChŻ

    13 maja rozpoczęła się III edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-diagnostycznej "Servier w trosce o żyły". Celem kampanii jest edukacja społeczeństwa na temat przewlekłej choroby żylnej (PChŻ). Kampania będzie realizowana w 8 miastach Polski.

  • Kolejny szpital ogranicza działalność

    W szpitalu powiatowym w Sokółce (Podlaskie) trwają negocjacje płacowe dyrekcji z pielęgniarkami i położnymi. Wczoraj ponad 30 sióstr, czyli ok. 90% załogi, wzięło urlopy na żądanie. Jak informuje dyr. Marek Chojnowski, lecznica przestała przyjmować pacjentów poza stanami nagłymi zagrażającymi zdrowiu i życiu. Ponadto część pacjentów wcześniej została wypisana do domu.

  • "S" przeciwko komercjalizacji szpitali

    Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oczekuje od rządu "poszanowania konstytucyjnych praw obywateli do ochrony zdrowia a więc równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych" - głosi stanowisko związkowców ws. przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Związkowcy wzywają rząd do "odstąpienia od działań zagrażających bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli".

  • KPP: Komercjalizacja szpitali jest niezbędna

    Modyfikacja obecnego systemu ochrony zdrowia w Polsce to, według Konfederacji Pracodawców Polskich, działanie priorytetowe. Jest ona konieczna zarówno ze względu na pojawianie się coraz to nowszych i droższych technologii medycznych, jak i starzenie się społeczeństwa, a ponadto rosnące potrzeby społeczeństwa w zakresie zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych, wreszcie przymus dostosowania do unijnych standardów i migracja białego personelu oraz niezadowolenie tej grupy z warunków płacowych.

  • Elektroniczne Karty Pacjenta na Dolnym Śląsku

    Na Dolnym Śląsku wkrótce chorzy będą mogli korzystać z Elektronicznej Karty Pacjenta. Medyczny Park Naukowo-Technologiczny przygotowuje się do uruchomienia serwerów, które przyjmą dane pacjentów.

  • Lekarze nie chcą rewolucji

    Ochrona zdrowia nie potrzebuje rewolucyjnych zmian - uznali przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Ich zdaniem, spokoju potrzebują także lekarze. O problemach środowiska medycznego przedstawiciele Izby rozmawiali z wielkopolskimi posłami. Z 12, którzy przyjęli zaproszenie, w spotkaniu uczestniczyło 6.

  • Gdańską poliklinikę uratują masowe zwolnienia?

    Z udziałem wiceministra zdrowia Adama Fronczaka odbyło się 12 maja spotkanie władz Akademii Medycznej w Gdańsku z pomorskimi parlamentarzystami. Dotyczyło ono aktualnej sytuacji Akademickiego Centrum Klinicznego.

98869 artykułów - strona 4448 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.